W wieku 82 lat zmarł prezydent Namibii Hage Zingob wiadomości polityczne

Afrykański przywódca ogłosił w zeszłym miesiącu, że rozpoczął leczenie raka.

Prezydent Namibii, Hage Zingob, zmarł w wieku 82 lat – podało jego biuro, niecałe trzy tygodnie po zdiagnozowaniu u niego raka.

Geingob zmarł w niedzielę w szpitalu Lady Bohamba w stolicy Windhoek wraz z żoną i dziećmi – poinformował pełniący obowiązki prezydenta Nangolo Mpumba w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie Geingob na Facebooku.

„Naród Namibii stracił wybitnego urzędnika państwowego, ikonę walki wyzwoleńczej, głównego architekta naszej konstytucji i filar Namibijskiego domu” – powiedział Mbumba.

„W chwili głębokiego smutku apeluję do narodu, aby zachował spokój i opanowanie, podczas gdy rząd będzie przestrzegał wszystkich niezbędnych ustaleń, przygotowań i innych protokołów państwowych. Dalsze komunikaty w tej sprawie zostaną wydane” – powiedział.

W zeszłym miesiącu gabinet Geingoba ogłosił, że rozpoczął leczenie po odkryciu „komórek nowotworowych” podczas rutynowej kolonoskopii i gastroskopii.

W oświadczeniu nie podano szczegółów diagnozy ani prognoz afrykańskiego przywódcy, ale stwierdzono, że będzie on nadal pełnił swoje obowiązki prezydenckie.

Biuro Geingoba ogłosiło później, że udaje się on do Stanów Zjednoczonych na leczenie i 2 lutego wróci do Namibii.

Geingob, który przez 12 lat był premierem, zanim w 2014 r. został wybrany na trzeciego prezydenta Namibii, miał problemy zdrowotne.

W 2013 roku działacz przeciw apartheidowi, który stał się politykiem, przeszedł operację mózgu, a rok później okazało się, że przeżył raka prostaty.

W zeszłym roku Zingop ogłosił, że przeszedł operację aorty w sąsiedniej Republice Południowej Afryki.

W Namibii, byłej kolonii niemieckiej, która uzyskała niepodległość od Republiki Południowej Afryki w 1990 roku, w listopadzie odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne.

Geingob nie może ubiegać się o reelekcję, ponieważ konstytucja Namibii ogranicza prezydenturę do maksymalnie dwóch kadencji.

Nandi-Ndaitwah, kandydatka na prezydenta rządzącej partii SWAPO, byłaby pierwszą kobietą na czele państwa, gdyby została wybrana.

READ  92L INVESTMENT zbliża się do Florydy, GRUZJI: Śledź burzę i śledź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *