UE uzgadnia kluczowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Unijni prawodawcy uzgodnili warunki przełomowej ustawy regulującej sztuczną inteligencję, kontynuując wprowadzanie najbardziej restrykcyjnego na świecie systemu dotyczącego rozwoju tej technologii.

Komisarz UE Thierry Breton w poście na X potwierdził, że osiągnięto porozumienie, nazywając je historycznym porozumieniem. „UE stała się pierwszym kontynentem, który ustalił jasne zasady wykorzystania sztucznej inteligencji” – napisał. „Ustawa o sztucznej inteligencji to coś więcej niż zbiór przepisów – to platforma startowa dla unijnych start-upów i badaczy, która może pomóc im przewodzić w światowym wyścigu sztucznej inteligencji”.

Porozumienie jest następstwem wieloletniej debaty toczącej się wśród państw członkowskich i parlamentarzystów europejskich na temat sposobów regulacji sztucznej inteligencji, aby interesy ludzkości znajdowały się w centrum prawa. Następuje to po maratonach debat, które rozpoczęły się w środę w tym tygodniu.

Szczegóły transakcji wciąż wychodzą na jaw po ogłoszeniu. Breton powiedział, że ustawodawcy zgodzili się na dwupoziomowe podejście w całej UE, obejmujące „wymogi w zakresie przejrzystości w przypadku wszystkich modeli sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia (takich jak SatGBT)” i „bardziej rygorystyczne wymagania w przypadku wydajnych modeli o implikacjach systemowych”.

Breton powiedział, że zasady pozwolą uniknąć „przeciążania” firm przy wdrażaniu zabezpieczeń dotyczących korzystania z technologii sztucznej inteligencji.

W nowych przepisach ustawodawcy zgodzili się na bardziej rygorystyczne ograniczenia w stosowaniu technologii rozpoznawania twarzy z wąsko zdefiniowanymi wyjątkami dla organów ścigania.

Prawo obejmuje także zakazy wykorzystywania sztucznej inteligencji do „punktacji społecznej” – wykorzystywania wskaźników do ustalenia, jak ktoś jest lepszy – oraz systemy sztucznej inteligencji, które „manipulują ludzkim zachowaniem, aby unieważnić jego wolną wolę”.

Zabronione jest również wykorzystywanie sztucznej inteligencji do wykorzystywania osób bezbronnych ze względu na wiek, niepełnosprawność lub sytuację ekonomiczną.

READ  Powell mówi, że Fed podnosi stopy procentowe o 0,5%: aktualizacje na żywo

Firmy, które nie zastosują się do przepisów, zostaną ukarane grzywną do 35 mln euro, czyli 7 procent światowych przychodów.

Niektóre zespoły techniczne nie są zadowolone. Cecilia Bonfeldt-Dahl, dyrektor generalna DigitalEurope, która reprezentuje sektor technologiczny kontynentu, powiedziała: „Zawarliśmy umowę, ale jakim kosztem? W pełni poparliśmy podejście oparte na ryzyku, oparte na zastosowaniach sztucznej inteligencji, a nie na technologii, ale podjęta w ostatniej chwili próba uregulowania leżących u jej podstaw modeli doprowadziła do odwrócenia tej sytuacji.

„Nowe wymogi – oprócz innych nowych przepisów, takich jak ustawa o danych – będą wymagały od przedsiębiorstw znacznych zasobów, których spełnienie będzie wymagało zaangażowania prawników zamiast zatrudniania inżynierów AI”.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego argumentowali swoje stanowisko przez lata, zanim rozpoczęły się negocjacje z państwami członkowskimi i Komisją Europejską, organem wykonawczym UE. Cała trójka – ministerstwa krajowe, członkowie parlamentu i Komisja – zgodziła się w piątkowy wieczór na ostateczny tekst, dzięki czemu przepisy staną się prawem.

Europejskie firmy wyraziły obawę, że zbyt restrykcyjne zasady dotyczące technologii, która rozwija się i zyskuje na popularności po popularności ChatGPT OpenAI, stłumią innowacje. W czerwcu dziesiątki dużych europejskich firm, w tym francuski Airbus i niemiecki Siemens, stwierdziło, że przepisy są zbyt rygorystyczne, aby wspierać innowacje i pomagać lokalnemu przemysłowi.

W zeszłym miesiącu Wielka Brytania była gospodarzem szczytu na temat bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, w wyniku którego 28 krajów podjęło szerokie zobowiązania w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom egzystencjalnym wynikającym z zaawansowanej sztucznej inteligencji. Wydarzenie przyciągnęło czołowe osobistości ze świata technologii, takie jak Sam Altman z OpenAI, który wcześniej krytykował plany UE dotyczące uregulowania tej technologii.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej – organu wykonawczego UE, pochwaliła prawodawców za porozumienie polityczne w sprawie przepisów dotyczących sztucznej inteligencji.

READ  Rynki europejskie wypatrują zmian w chińskiej polityce Covid

Powiedział: To historyczny moment. Ustawa o sztucznej inteligencji wprowadza europejskie wartości w nową erę.

Dodał: „Będziemy wspierać firmy i deweloperów w przewidywaniu nowych przepisów do czasu pełnego wdrożenia przepisów. Chęć przystąpienia do naszego Paktu AI wyraziło już około 100 firm, zobowiązując się tym samym dobrowolnie do wdrożenia kluczowych obowiązków ustawy przed ustawowym terminem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *