Co przyjdzie po OLED-ie?
W miarę jak telewizory, monitory i inne gadżety wyposażone w technologię OLED powoli stają się coraz łatwiej dostępne po niższych cenach, uwaga skupiła się na tym, co może stać się następną technologią wyświetlaczy konsumenckich głównego nurtu.
MicroLED często pojawia się w takich dyskusjach, ale nie oczekuje się, że technologia ta trafi na urządzenia konsumenckie Do 2030 roku. Producenci wyświetlaczy bawią się innymi futurystycznymi pomysłami, takimi jak przezroczyste i składane ekrany. Kiedy jednak pojawi się technologia, może ona poważnie rozwiązać najważniejsze problemy użytkowników, takie jak jakość obrazu, Cena, I długowieczność – kropki kwantowe wydają się w tej chwili bardziej istotne.
Kropki kwantowe już wkraczają do segmentu wyświetlaczy premium, szczególnie w telewizorach i monitorach QD-OLED. Następnym krokiem mogłyby być ekrany QDEL, czyli „elektroluminescencyjne kropki kwantowe”, znane również jako NanoLED. Nie mylić z technologią QLED (Quantum Light Emitting Diode), którą można już znaleźć w telewizorach, wyświetlacze QDEL nie mają podświetlenia. Zamiast tego kropki kwantowe są źródłem światła. Oczekiwanym rezultatem są wyświetlacze o szerszej przestrzeni kolorów niż dzisiejsze QD-OLED (Quantum Dot OLED).
Wygląda na to, że QDEL będzie jednym z najbardziej wpływowych osiągnięć na scenie konsumenckiej w ciągu najbliższych kilku lat.
Jeśli interesują Cię zaawansowane technologie wyświetlania, QDEL powinien być na Twoim radarze.
Co to jest QDEL?
Pewnie kojarzycie QDEL jako NanoLED bo o to właśnie chodzi Nanosy, nazywa to dostawca kropek kwantowych rozwijający tę technologię QDEL był używany pod innymi nazwami, takimi jak QLED SAMSUNG Mówi się, że jest to skrót od telewizorów LCD-LED wykorzystujących kropki kwantowe. Może być również nazywany QDEL, QD-EL, QD-LED lub EL-QD. Jak podkreśla Alphabet Soup, technologia ta ma jeszcze kilka rzeczy do sfinalizowania. W tym artykule będzie używany głównie termin QDEL, z okazjonalnymi odniesieniami do NanoLED.
Jeśli żadna z tych nazw nie brzmi znajomo, prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że nie udało Ci się jeszcze kupić żadnego produktu QDEL. Dostawcy twierdzą, że może się to zmienić w ciągu najbliższych kilku lat; Nanosys planuje komercyjną dostępność w roku 2026.
Ten harmonogram wydaje się jednak dość ambitny, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę prototypów, które widzieliśmy i ograniczenia, przed którymi wciąż stoi QDEL (więcej na ten temat poniżej). Ale nawet jeśli przez jakiś czas nie zobaczymy QDEL, istnieją powody, aby zwracać uwagę na technologię.
David Hsieh, starszy dyrektor ds. badań wyświetlaczy w firmie badawczej Omtia, powiedział mi e-mailem, że spodziewa się, że jeśli chodzi o gadżety konsumenckie, QDEL będzie miał największy wpływ na telewizory, wyświetlacze komputerów osobistych i przemysł motoryzacyjny. W przypadku wprowadzenia na rynek i masowej produkcji QDEL mógłby mieć lepszy stosunek ceny do wydajności niż OLED, ale nadal miałby trudności z konkurowaniem ceną z LCD-LED.
Biała księga z 2023 r. (PDF) opisuje proces produkcyjny druku atramentowego mający zastosowanie do Nanosys i partnera produkcyjnego Sharp Display, monitorów i telewizorów QDEL. Mówi się, że proces fotolitografii jest trudny, ponieważ kropki kwantowe ulegają w tym procesie uszkodzeniu, ale może rozszerzyć zastosowania QDEL na tablety, laptopy, smartfony, urządzenia do noszenia i produkty AR/VR. Wiceprezes ds. marketingu Nanosys, Jeff Yurek, potwierdził mi e-mailem, że Nanosys spodziewa się, że jako pierwsze na rynku pojawią się produkty QDEL wykonane metodą fotolitografii.
„Totalna praktyka zombie. Nieprzepraszający analityk. Webman. Typowy fanatyk piwa. Introwertyk. Pisarz”.