Dwie osoby w Illinois trafiły do szpitala po otrzymaniu zastrzyków z fałszywej wersji botoksu.
W dniu 8 kwietnia br Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois (IDPH) rozesłało komunikat prasowy, aby ostrzec placówki służby zdrowia o osobach wykazujących objawy „zatrucia jadem kiełbasianym” po tym, jak dwie osoby zgłosiły, że w szpitalu hrabstwa LaSalle otrzymały zastrzyki z botoksu lub „podobny podrobiony produkt”.
„Mieszkańcy stanu Illinois powinni zachować ostrożność, rozważając zabiegi kosmetyczne” – stwierdził w komunikacie dyrektor IDPH, dr Sameer Vohra. „Korzystanie z tych zabiegów w nielicencjonowanych i niezatwierdzonych placówkach może narazić Ciebie lub Twoich bliskich na ryzyko problemów zdrowotnych”.
„Z usług kosmetycznych prosimy korzystać wyłącznie pod opieką licencjonowanych specjalistów, przeszkolonych w zakresie wykonywania tych procedur i korzystania z produktów zatwierdzonych przez FDA” – kontynuowała. „Jeśli po niedawnym zabiegu kosmetycznym wystąpią jakiekolwiek problemy zdrowotne, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu uzyskania pomocy i wsparcia”.
Botulizm to rzadka, ale poważna choroba wywoływana przez toksynę atakującą nerwy organizmu. Centrum Kontroli Chorób. Objawy obejmują osłabienie wokół oczu, twarzy, ust i gardła, które rozprzestrzenia się na inne części ciała, takie jak szyja, ramiona i ciało, oraz osłabia mięśnie używane do oddychania. Powoduje to trudności w oddychaniu i śmierć.
Obie osoby zgłosiły objawy zatrucia jadem kiełbasianym, w tym niewyraźne/podwójne widzenie, opadającą twarz, zmęczenie, duszność, świszczący oddech i ochrypły głos po wstrzyknięciu – podaje IDPH.
Obie stwierdziły, że otrzymały zastrzyk od licencjonowanej pielęgniarki hrabstwa LaSalle, „działającej poza swoimi uprawnieniami”.
IDPH zauważyło, że zgłaszano również podobne przypadki Departament Zdrowia Tennessee (TDH), ale nie podano, czy te przypadki mają związek z przypadkami w Illinois.
W zeszłym tygodniu TDH wydało komunikat, w którym podaje, że cztery osoby zgłosiły objawy zatrucia jadem kiełbasianym, które według wstępnych badań były wynikiem wstrzykiwania „fałszywego” produktu Botox.
Obydwa departamenty zdrowia oświadczyły, że poprosiły podmioty świadczące opiekę zdrowotną o zgłaszanie przypadków zatrucia jadem kiełbasianym wraz z historią zastrzyków z botoksu u pacjenta oraz takimi informacjami, jak „miejsca wstrzyknięcia, liczba podanych dawek” i „zastosowany produkt”.
Nigdy nie przegapisz żadnej historii – subskrybuj Bezpłatny codzienny biuletyn dla ludzi Chcesz być na bieżąco z najlepszymi rzeczami, jakie ludzie mają do zaoferowania – od wiadomości o gwiazdach po historie o ludzkich zainteresowaniach.
Toksyna botulinowa – główny składnik botoksu i środek zwiotczający mięśnie twarzy – może być podawana wyłącznie przez specjalistów posiadających licencję wydaną przez Departament Regulacji Finansowych i Zawodowych stanu Illinois (IDPHR), zauważa IDPH. Lekarze i pielęgniarki znajdują się na liście IDFPR, natomiast kosmetyczki i estetycy nie.
Zauważono, że podmioty świadczące opiekę zdrowotną podające botoks muszą upewnić się, że otrzymywany przez nich produkt jest „zatwierdzony” przez firmę Allergan, producenta botoksu zatwierdzonego przez FDA.
„Totalna praktyka zombie. Nieprzepraszający analityk. Webman. Typowy fanatyk piwa. Introwertyk. Pisarz”.