Oczekuje się, że założyciel WikiLeaks Julian Assange przyzna się do zarzutów

Julian Assange jest założycielem serwisu WikiLeaks walczącego z tajemnicą. W 2010 r. osiągnęła wstępne porozumienie w sprawie przyznania się do naruszenia ustawy o szpiegostwie w celu uzyskania i udostępnienia tajnych dokumentów wojskowych i dyplomatycznych.

Ugoda może zakończyć długotrwały impas prawny i transatlantyckie przeciąganie liny, które przeciwstawiło bezpieczeństwo narodowe wolności prasy.

Przyznał się do winy i oczekuje się, że w środę na Marianach Północnych zostanie wydany wyrok. List Wniosek został złożony przez Departament Sprawiedliwości w odległej jurysdykcji Stanów Zjednoczonych w poniedziałkowy wieczór. Następnie wróci do swojej ojczyzny, Australii, aby odsiedzieć 62 miesiące, które spędził w więzieniu – napisano w piśmie.

Z informacji kryminalnych zawartych w piśmie wynika, że ​​Assange „świadomie i niezgodnie z prawem spiskował” w celu „uzyskania i uzyskania dokumentów związanych z bezpieczeństwem narodowym” oraz „przekazał” te informacje osobom, które nie były uprawnione do ich otrzymania.

Assange, którego śnieżnobiałe włosy stały się rozpoznawalne na całym świecie, był postacią polaryzującą. Zwolennicy postrzegali go jako odważnego dziennikarza piszącego o wykroczeniach rządu, ale jego krytycy postrzegali go jako pompatycznego autopromotora, zainteresowanego przede wszystkim sławą i nieświadomego szkód, jakie mogą wyrządzić jego przecieki.

Wdarł się do amerykańskiej świadomości publicznej w 2010 roku, kiedy WikiLeaks zaczęło publikować serię sensacyjnych rewelacji. Obejmowały Setki tysięcy tajnych dokumentów wojskowych USA i setki tysięcy tajnych depesz dyplomatycznych związanych z wojnami w Afganistanie i Iraku zawierają szczere, a czasem niewłaściwe oceny amerykańskich dyplomatów za granicą – w tym zagranicznych przywódców. Terroryzm.

W 2016 r. zasłynął z publikacji e-maili, które hakerzy rosyjskiego rządu ukradli z serwerów Partii Demokratycznej i które według amerykańskich urzędników wyciekły z Moskwy w celu zakłócenia wyborów prezydenckich. W związku z tymi dokumentami nie postawiono mu żadnych zarzutów.

Assange przez lata unikał władz, przebywając w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Przybył do kraju w 2012 r. po ucieczce przed szwedzkimi władzami, które prowadziły wobec niego dochodzenie w sprawie napaści na tle seksualnym. Sprawa ta została ostatecznie umorzona, ale w 2018 roku władze amerykańskie potajemnie postawiły Assange’owi w stan oskarżenia o włamanie do komputera. W następnym roku Ekwador wydalił Assange’a z ambasady, oskarżając go o naruszenie przepisów azylowych, po czym został natychmiast aresztowany przez władze brytyjskie na podstawie zarzutów amerykańskich.

READ  Chiny zmieniają sposób liczenia zgonów Covid w miarę zapełniania się krematoriów

Wkrótce rozpoczęły się wysiłki deportacyjne. Prawnicy Assange’a argumentowali jednak, że popełni on samobójstwo, jeśli nakaże mu stanąć przed sądem w Stanach Zjednoczonych.

To rozwijająca się historia. Zostanie zaktualizowany.

Aaron Shaffer przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *