Niemieccy politycy podzieleni w sprawie zamknięcia ostatnich elektrowni atomowych – DW – 16.04.2023

Trzy ostatnie niemieckie elektrownie jądrowe – Isar 2 w Bawarii, Emsland w Dolnej Saksonii i Neckerwestheim 2 w Badenii-Wirtembergii – zostały wyłączone w sobotę po sześciu dekadach – poinformowały firmy energetyczne obsługujące reaktory.

przed godz Trzy pozostałe elektrownie jądrowe w Niemczech zostały zamknięteWielu lewicowych i centrolewicowych prawodawców i ekologów przyklasnęło temu posunięciu, podczas gdy pro-biznesowi i konserwatywni politycy ostrzegali, że bezpieczeństwo energetyczne kraju jest zagrożone.

Zamknięcie elektrowni jądrowych zostało opóźnione o miesiące z powodu kryzysu energetycznego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę w lutym ub.r.

Co myślą niemieccy politycy?

Ricardo Long, szef przyjaznej dla klimatu komisji parlamentarnej Partii Zielonych, napisał na Twitterze, że koniec energetyki jądrowej „oznacza zdecydowane wejście w erę energii odnawialnej”, która pozwoli obecnemu pokoleniu „w końcu zostawić naszym dzieciom jasny sumienie.”

Jego partia napisała na Twitterze, że Niemcy produkują już połowę swojej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i „chcą przekroczyć 80% do 2030 r.”.

Zieloni stwierdzili, że niedrogie odnawialne źródła energii „zabezpieczą dostawy energii, ochronią klimat, uniezależnią Niemcy od autokratów i położą podwaliny pod silną gospodarkę i dobre miejsca pracy”.

Grupa parlamentarna centrolewicowej Partii Socjaldemokratycznej (SPD) prezydenta Olafa Scholza napisała na Twitterze: „Żegnaj, energia jądrowa! Żegnaj niebezpieczna, nieczysta, nieekonomiczna polityka energetyczna!”

Osobny tweet pokazał obraz zawalającej się wieży chłodniczej elektrowni jądrowej.

Z drugiej strony skupiona na biznesie grupa parlamentarna Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), która jest w koalicji z SPD i Partią Zielonych, dała jasno do zrozumienia na Twitterze, że jest niezadowolona z wyjścia.

Lider partii Christian Lindner, który jest ministrem finansów Niemiec, napisał na Twitterze, że chociaż przyszłość to energia odnawialna, „w międzyczasie musimy chronić nasze dostawy, dopóki jest wystarczająca moc”.

Lindner powiedział, że Niemcy zatrzymałyby trzy ostatnie elektrownie w rezerwie, gdyby to zależało od niego.

READ  Nick Cannon świętował urodziny 2-letnich bliźniaków przed Dniem Ojca

Prawicowe partie opisują „czarny dzień” dla Niemiec

Rozczarowani byli także konserwatywni politycy opozycji, w tym Markus Soder, premier południowego kraju związkowego Bawarii, który powiedział w czwartek stronie internetowej Focus Online, że chce, aby elektrownie pozostały w sieci, a trzy kolejne były „w rezerwie”.

Oskarżył decyzję koalicyjnego rządu o „czysto ideologiczną” i powiedział, że „poważnym błędem jest odejście w tym czasie od energii jądrowej”.

Jego partia, Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU), napisała na Twitterze, że zamknięcie było „czarnym dniem dla obywateli, przemysłu i ochrony klimatu w Niemczech”.

Lider Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Friedrich Merz podkreślił w piątek, że trzy ostatnie elektrownie jądrowe są „najbezpieczniejsze na świecie”.

„Żaden inny kraj nie zareagował na wojnę na Ukrainie i tragiczną sytuację w zakresie dostaw energii tak jak Niemcy” – powiedział Merz nadawcy publicznemu NDR.

Liderzy biznesu, w tym Peter Adrian, szef Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK), wezwali rząd do „rozszerzenia dostaw energii, a nie jej ograniczania” w świetle możliwych niedoborów i wysokich cen.

Greenpeace zorganizował obchody transformacji nuklearnej w Berlinie i MonachiumZdjęcie: Nadja Wohlleben/REUTERS

Greenpeace szuka odpowiedzi na kwestię unieszkodliwiania odpadów jądrowych

Przed zamknięciem Martin Kaiser, dyrektor wykonawczy Greenpeace Niemcy, wezwał ministrów do zapewnienia bezpiecznego usuwania nagromadzonych odpadów nuklearnych, które, jak powiedział, pozostaną radioaktywne przez miliony lat.

Greenpeace zorganizował uroczystości z okazji wyłączenia energii jądrowej przy Bramie Brandenburskiej w Berlinie oraz w południowym Monachium.

Jak doszło do wybuchu bomby atomowej w Niemczech?

Dziesięć lat temu ówczesna kanclerz Angela Merkel zgodziła się zamknąć niemieckie reaktory jądrowe, co było spowodowane katastrofą nuklearną w Fukushimie w Japonii w 2011 r. i awarią w Czarnobylu w 1986 r. na Ukrainie.

Zdjęcie: Heiko Becker/REUTERS

Ale pozostałe trzy zakłady mają zostać zamknięte do grudnia 2022 r Chwilowo zatrzymany Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zeszłej zimy ceny gazu i energii elektrycznej w Europie wzrosły z powodu kryzysu energetycznego.

Termin zamknięcia zakładów został przesunięty na 15 kwietnia.

READ  Zełenski zwolnił ambasadora Ukrainy w Wielkiej Brytanii po krytyce

Wynik jest sprzeczny z planami Wiele innych krajówPodobnie jak USA, Chiny, Francja i Wielka Brytania Liczenie energii jądrowej Aby zastąpić ocieplające planetę paliwa kopalne. zbyt Japonia wycofała się z planów Energia jądrowa powinna zostać wycofana.

Obrońcy energii jądrowej argumentują, że wytwarza ona znacznie mniej gazów cieplarnianych i pomoże Niemcom osiągnąć cel, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 r.

„Rezygnując z energii jądrowej, Niemcy stawiają na węgiel i gaz, ponieważ nigdy nie ma wystarczającej ilości wiatru i słońca, by świecić” – powiedział Rainer Kludt, szef proatomowego stowarzyszenia non-profit Nuklearia.

Niemiecki rząd przyznał, że w perspektywie krótkoterminowej być może będzie musiał bardziej polegać na zanieczyszczającym węglu i gazie, aby zaspokoić potrzeby w zakresie energii odnawialnej.

Ale minister gospodarki Robert Habeck nalegał, aby dostawy energii pozostały bezpieczne nawet po wyłączeniu ostatniego reaktora.

Tymczasem dwie trzecie Niemców chce przedłużyć żywotność reaktorów jądrowych lub podłączyć stare elektrownie z powrotem do sieci, podczas gdy tylko 28% popiera wyłączenie z sieci, wynika z ankiety przeprowadzonej na początku tego tygodnia przez Instytut Forsa.

„Myślę, że z pewnością jest to w dużej mierze spowodowane obawą, że sytuacja podażowa po prostu nie jest bezpieczna” – powiedział agencji informacyjnej Reuters analityk Forsa, Peter Matuschek.

kb,mm/sms (AFP, AP, dpa, Reuters)

Gdy tu jesteś: w każdy wtorek redaktorzy DW podsumowują, co dzieje się w niemieckiej polityce i społeczeństwie. Tutaj możesz zapisać się na cotygodniowy biuletyn e-mailowy Berlin Briefing.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *