Naukowcy odkrywają „zaginiony świat” w australijskiej skale sprzed miliarda lat | Wiadomości naukowe i technologiczne

Badania sugerują, że odkrycie mikroskopijnych organizmów może być „starożytnymi pozostałościami” ludzkiej linii

Naukowcy odkryli „zaginiony świat” starożytnych gatunków w liczących miliardy lat skałach z północnej Australii, co, jak twierdzą, może zmienić światowe rozumienie najwcześniejszych przodków człowieka.

Naukowcy podają, że mikroorganizmy zwane biotą protosterolu należą do rodziny organizmów zwanych eukariontami i żyły w ziemskich drogach wodnych około 1,6 miliarda lat temu.

Eukarionty mają złożoną strukturę komórkową, która obejmuje mitochondria, „elektrownię” komórki oraz jądro, jej „centrum kontroli i informacji”.

Nowoczesne formy eukariontów obejmują organizmy jednokomórkowe, takie jak grzyby, rośliny, zwierzęta i ameby.

Ludzie i wszystkie inne organizmy eukariotyczne mogą prześledzić linię swoich przodków aż do ostatniego wspólnego przodka eukariotycznego (LECA), który żył 1,2 miliarda lat temu.

Nowe odkrycia „wydają się być najstarszymi pozostałościami naszych przodków – żyli przed keramzytem” – powiedział Benjamin Nettersheim, który ukończył doktorat na Australijskim Uniwersytecie Narodowym (ANU).

„Te starożytne organizmy były obfite w ekosystemy morskie na całym świecie i mogły kształtować ekosystemy przez większą część historii Ziemi”.

Odkrycie flory i fauny protosteroli jest wynikiem 10 lat pracy naukowców z ANU, opublikowane w czwartek w Nature.

Jochen Brocks z ANU odkrył wraz z Nettersheimem, że biota protosteroli jest bardziej złożona i prawdopodobnie większa niż bakterie, chociaż nie wiadomo, jak wyglądają.

„Pierwsze drapieżniki na Ziemi polowały i pożerały bakterie” – powiedział profesor w oświadczeniu.

W ramach badań naukowcy z Australii, Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych przeanalizowali kopalne cząsteczki lipidów znalezione w skale, która utworzyła się na dnie oceanu w pobliżu dzisiejszego północnego krańca Australii.

Północna Australia jest znana z posiadania jednych z najlepiej zachowanych skał osadowych z ziemskiego średniowiecza (okres środkowego proterozoiku), w tym niektórych z najstarszych skał noszących biomark na Ziemi.

„Skamieniałości molekularne uwięzione w tych starożytnych osadach umożliwiają unikalny wgląd we wczesne życie i ekologię” – powiedział Nettersheim.

READ  Kontrakty futures na Dow rosną w ostatnim tygodniu handlowym 2022 r

Naukowcy odkryli, że cząsteczki miały prymitywną strukturę chemiczną, co wskazuje na istnienie wczesnych złożonych organizmów, które ewoluowały i wymarły przed keramzytem.

„Bez tych molekuł nie wiedzielibyśmy, że protosterole istniały. Wczesne oceany często wydawały się być światem bakterii, ale nasze nowe odkrycie pokazuje, że tak nie jest” – powiedział Nettersheim.

Brocks powiedział, że gatunek prawdopodobnie kwitł od około 1,6 miliarda lat temu do około 800 milionów lat temu.

Koniec tego okresu w ewolucyjnej osi czasu Ziemi nazywany jest metamorfozą Donnian, kiedy zaczęły się rozwijać zaawansowane organizmy, takie jak grzyby i algi. Ale nie wiadomo dokładnie, kiedy Protosterol Biota wyginął.

„Transformacja Donniana jest jedną z najgłębszych zmian środowiskowych w historii naszej planety” – powiedział Brocks.

„Tak jak dinozaury musiały wyginąć, aby nasi przodkowie ssaków stali się wielcy i liczni, biota protosteroli musiała zniknąć miliard lat temu, aby zrobić miejsce dla współczesnych eukariontów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *