- autorstwa Grega Brosnana
- BBC News Klimat i nauka
Naukowcy odkryli, ich zdaniem, najwcześniejszy na świecie las kopalny w klifach u wybrzeży południowo-zachodniej Anglii.
Zostało odkryte na wysokich klifach z piaskowca w pobliżu Minehead w Somerset, w pobliżu obozu wakacyjnego Putlin.
Naukowcy z uniwersytetów w Cambridge i Cardiff twierdzą, że są to najstarsze drzewa kopalne, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii i najstarszy znany las na Ziemi.
Drzewa zwane Calamophyton przypominają palmy.
Określane jako swego rodzaju „prototyp” współczesnych drzew, największe osiągają wysokość od dwóch do czterech metrów.
Naukowcy zidentyfikowali skamieniałości roślin i ich szczątki, a także ślady skamieniałych kłód i korzeni drzew.
Pokazują, jak setki milionów lat temu wczesne drzewa pomogły ukształtować krajobrazy oraz ustabilizować brzegi rzek i wybrzeża.
„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcia pni drzew, od razu wiedziałem, co to jest, po 30 latach badań tego typu drzew na całym świecie” – powiedział współautor, dr Christopher Perry z Cardiff School of Earth and Environmental Sciences.
„Wspaniale było widzieć je tak blisko domu. Ale po raz pierwszy zobaczenie tych drzew w fazie dorosłej daje bardzo odkrywczy wgląd”.
Dr Paul Kenrick, ekspert ds. skamieniałości roślin w Muzeum Historii Naturalnej, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że wskazówki dotyczące wzajemnego wzrostu roślin w tamtym czasie miały ogromne znaczenie.
Naukowcy twierdzą, że las kopalny jest o cztery miliony lat starszy niż poprzedni rekord w stanie Nowy Jork.
Znaleziono go w formacji Hangman Sandstone na wybrzeżach Devon i Somerset i datuje się go na okres dewonu, trwający od 419 do 358 milionów lat temu, czyli czas wielkiej ekspansji życia na lądzie. Dewon to okres nazwany na cześć skał morskich, które geolodzy odkryli na wybrzeżu.
Naukowcy twierdzą, że odkryty wówczas obszar to półsucha równina połączona nie z Anglią, ale z częściami Niemiec i Belgii, gdzie znaleziono również skamieniałości takich drzew.
„To był zupełnie inny las – inny niż wszystkie lasy, które widzimy dzisiaj” – powiedział profesor Neil Davies z Wydziału Nauk o Ziemi w Cambridge.
„Nie było mowy o zaroślach, a trawa jeszcze się nie pojawiła, ale te gęsto upakowane drzewa zrzuciły liczne gałęzie, co miało duży wpływ na krajobraz”.
Doktor Kenrick z Muzeum Historii Naturalnej stwierdził, że drzewa bardzo różniły się od tych, które znamy dzisiaj. Dicksonia antarctica to paproć drzewiasta pochodząca z Australii, ale popularna jako roślina ozdobna w Wielkiej Brytanii.
„Totalna praktyka zombie. Nieprzepraszający analityk. Webman. Typowy fanatyk piwa. Introwertyk. Pisarz”.