„Mona Lisa”: Protestujący rzucają zupą na obraz w Luwrze w Paryżu

Jedzenie/X Odp

Protestujący z grupy ekologicznej Riposte Alimentaire przemawiają do publiczności po oblaniu „Mony Lisy” zupą.



CNN

Protestujący wyrzucili zupę”Mona LisaObraz w niedzielę znajdował się w Paryżu, ale przed uszkodzeniem chroniła go szklana gablota.

Grupa ekologiczna Riposte Alimentaire – co z grubsza można przetłumaczyć jako „reakcja na żywność” – stwierdziła, że ​​za wandalizmem stoi dwóch protestujących zaangażowanych w ich kampanię.

A Wideo Incydent pokazał, jak protestujący wyrzucali z butelek zupę pomarańczową i zwracali się do publiczności pod barierką bezpieczeństwa. „Co jest ważniejsze: sztuka czy prawo do zdrowej i zrównoważonej żywności?” słychać pytanie.

Luwr ponownie otworzył salę „Salle des Etats”, w której po ewakuacji znajdowała się „Mona Lisa”.

„W tę niedzielę, 28 stycznia 2024 r. o godzinie 10:00 (4:00 czasu wschodniego) dwóch działaczy ruchu ekologicznego Riposte Alimentaire spryskało zupą dyniową szybę ochronną Mona Lisy” – czytamy w oświadczeniu muzeum.

„Natychmiast interweniowali pracownicy ochrony Luwru”.

Muzeum poinformowało, że złożyło skargę.

W swoim wpisie na portalu X, znanym wcześniej jako Twitter, francuska minister kultury Rachida Dati potępiła protesty. „Mona Lisa, podobnie jak nasze dziedzictwo, należy do przyszłych pokoleń” – powiedział napisał. „Żaden powód nie może usprawiedliwiać bycia celem!”

„Udzielam pełnego wsparcia pracownikom @museeLouvre” – powiedziała Tati, która na początku tego miesiąca została mianowana ministrem kultury przez nowego premiera Francji Gabriela Attalla.

Arcydzieło Leonarda da Vinci „Mona Lisa” wisi w Luwrze. Najsłynniejszy obraz świata. Każdego roku miliony odwiedzających ustawiają się w kolejce, aby zobaczyć, sfotografować lub pozować z maleńkim dziełem sztuki, które ma ponad 7 metrów wysokości i mniej niż 2 stopy szerokości.

Namalowany na początku XVI wieku tajemniczy portret nie jest obcy zarówno wandalizmowi, jak i kradzieży.

To było Skradziony w 1911 r Pracownik Luwru podniósł jego międzynarodową rangę, a w latach pięćdziesiątych XX wieku spód płótna został narażony na działanie kwasu, co skłoniło muzeum do zwiększenia środków bezpieczeństwa wokół dzieła, w tym stosowania szkła kuloodpornego.

READ  Wojna w Gazie: Statek pierwszej pomocy opuszcza Cypr

W 2009 roku kobieta wściekła rzuciła w obraz ceramicznym kubkiem, rozbijając go, ale obraz pozostawił nietknięty.

Następnie w 2022 r. gość Pokryty lukrem Szkło ochronne z malowidłami renesansowymi na całej powierzchni.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Jacqui Palumbo z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *