Mike Lynch: Współzałożyciel Autonomy uniewinniony w amerykańskim procesie od zarzutu oszustwa

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

  • autor, Natalia Sherman
  • magazyn, Korespondent biznesowy BBC News

Brytyjski magnat technologiczny Mike Lynch został uniewinniony z zarzutów o oszustwo w USA w związku ze sprzedażą jego firmy produkującej oprogramowanie firmie Hewlett-Packard w 2011 roku za 11 miliardów dolarów (8,6 miliarda funtów).

Ława przysięgłych w San Francisco uznała go za niewinnego we wszystkich zarzutach, co było oszałamiającym zwycięstwem pana Lyncha, którego oskarżono o zawyżanie wartości jego firmy Autonomy przed jej sprzedażą.

Lynch, któremu w przypadku skazania grozi ponad 20 lat więzienia, zaprzeczył zarzutom i stanął we własnej obronie.

W swoich zeznaniach skupił się na technologii, a nie na rachunkowości, dystansując się od innych członków kadry kierowniczej, którzy byli już skutecznie ścigani za oszustwa, w tym od byłego dyrektora finansowego firmy.

„Jestem zadowolony z dzisiejszego werdyktu i dziękuję ławie przysięgłych za rozważenie faktów na przestrzeni ostatnich 10 tygodni” – stwierdził w oświadczeniu.

„Nie mogę się doczekać powrotu do Wielkiej Brytanii i powrotu do tego, co kocham najbardziej: mojej rodziny i innowacji w mojej dziedzinie”.

Dr Lynch był współzałożycielem Autonomy w 1996 r. i kierował nim, gdy firma wyrosła na jedną z największych firm w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu był porównywany z Billem Gatesem i Stevem Jobsem.

Firma znana z oprogramowania potrafiącego wydobywać przydatne informacje z „nieustrukturyzowanych” źródeł, takich jak rozmowy telefoniczne, e-maile czy wideo, została ostatecznie sprzedana w 2011 roku firmie Hewlett-Packard (HP), która wówczas była ceniona najwyżej. -Zawsze przejmowanie brytyjskiego biznesu technologicznego.

Lynch zarobił na sprzedaży 500 milionów funtów.

Rok później HP obniżył wartość Autonomy do 8,8 miliarda dolarów.

Nastąpiły lata batalii prawnych.

Amerykańscy prokuratorzy wnieśli oskarżenie przeciwko Lynchowi w 2018 r. Zarzut, że zawyżał wartość spółki, wykorzystując umowy z datą wsteczną w celu wprowadzenia w błąd co do sprzedaży spółki; Ukrywanie przynoszącej straty działalności firmy sprzedającej sprzęt; Zastraszanie lub płacenie osobom zgłaszającym wątpliwości.

Ostatecznie został poddany ekstradycji po tym, jak brytyjski sędzia wydał orzeczenie na korzyść HP w podobnej sprawie o oszustwo cywilne w 2022 r.

Lynchowi, byłemu doradcy rządu Wielkiej Brytanii, który zasiadał w zarządach BBC i British Library, grozi w USA areszt domowy w związku z przygotowaniami do procesu, który rozpoczął się w marcu w San Francisco.

Prokuratorzy wezwali kilkudziesięciu świadków na rozprawę, w tym byłego prezesa HP Leo Apothekara, który został zwolniony wkrótce po ogłoszeniu zakupu.

Ale argumenty upadły. Zespół pana Lyncha argumentował, że HP nie znalazł właściwej transakcji i źle przeprowadził przejęcie, podczas gdy on zeznał, że nie był zaangażowany w opisane transakcje.

Sędzia Charles Breyer oddalił już w trakcie procesu jeden przypadek oszustwa związanego z papierami wartościowymi Z braku dowodów.

Abraham Simmons, rzecznik biura prokuratora USA, powiedział: „Zgadzamy się i szanujemy wyrok.

„Chcielibyśmy podziękować ławie przysięgłych za uwzględnienie dowodów przedstawionych przez rząd w tej sprawie”.

Oprócz Lyncha przed sądem stanął także Stephen Chamberlain, inny były dyrektor finansowy Autonomy. Uznano go także za niewinnego.

Prawnicy Lyncha, Christopher Morvillo i Brian Heberlik stwierdzili w oświadczeniu, że odzwierciedla to „zaprzeczenie przez rząd głębokiego wysunięcia środków w tej sprawie”.

„Ten wyrok zamyka księgę bezlitosnego, 13-letniego procesu dotyczącego dobrze udokumentowanej niekompetencji HP przeciwko doktorowi Lynchowi” – ​​stwierdzili. „Na szczęście prawda w końcu zwyciężyła”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *