- Autor: Annabelle Liang
- Korespondent Biznesowy
Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW, mówi: „W większości przypadków sztuczna inteligencja pogorszy ogólną nierówność”.
Georgieva dodaje, że decydenci muszą zająć się „złożoną tendencją”, aby „nie dopuścić do podsycania przez technologię dalszych napięć społecznych”.
Rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji zwróciło uwagę na jej korzyści i ryzyko.
MFW stwierdził, że sztuczna inteligencja będzie miała największy wpływ – na 60% miejsc pracy w gospodarkach rozwiniętych. W połowie tych przypadków pracownicy mogą spodziewać się korzyści z integracji sztucznej inteligencji, co zwiększy ich produktywność.
W pozostałych przypadkach sztuczna inteligencja będzie w stanie wykonywać podstawowe zadania wykonywane obecnie przez człowieka. Może to zmniejszyć popyt na pracowników, wpłynąć na płace, a nawet zniszczyć miejsca pracy.
Tymczasem MFW przewiduje, że technologia będzie miała wpływ zaledwie na 26% miejsc pracy w krajach o niskich dochodach.
Jest to powtórzenie raportu Goldman Sachs z 2023 r., w którym oszacowano, że sztuczna inteligencja może zastąpić równowartość 300 milionów pełnoetatowych stanowisk pracy, ale stwierdzono, że nowe miejsca pracy mogą powstać wraz ze wzrostem produktywności.
Tymczasem premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział w listopadzie, że ludzie nie powinni martwić się wpływem sztucznej inteligencji na miejsca pracy, ponieważ reformy edukacji zwiększą umiejętności.
Pani Georgiewa stwierdziła: „W wielu z tych krajów brakuje infrastruktury lub wykwalifikowanej siły roboczej, aby wykorzystać zalety sztucznej inteligencji, co zwiększa ryzyko, że technologia ta z czasem pogłębi nierówności między krajami”.
Mówiąc bardziej ogólnie, po przyjęciu sztucznej inteligencji pracownicy o wyższych dochodach i młodsi odnotują wzrost nierówności płacowych.
MFW uważa, że pracownicy o niskich dochodach i starsi pracownicy mogą się powstrzymać.
„Kluczowe znaczenie ma utworzenie przez kraje kompleksowych sieci zabezpieczeń społecznych i zapewnienie programów przekwalifikowania pracowników bezbronnych” – stwierdziła pani Georgiewa. „Dzięki temu sztuczna inteligencja może sprawić, że transformacja będzie bardziej włączająca, chronić źródła utrzymania i ograniczać nierówności”.
Analiza MFW pojawia się po spotkaniu światowych liderów biznesowych i politycznych na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.
Sztuczna inteligencja jest tematem dyskusji w związku z popularnością aplikacji takich jak ChatGPT.
Parlament Europejski będzie głosował nad wnioskami ustawodawczymi dotyczącymi sztucznej inteligencji na początku tego roku, ale żadne przepisy nie wejdą w życie co najmniej przed 2025 r.
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Chiny nie wydały jeszcze własnych wytycznych dotyczących sztucznej inteligencji.
„Totalna praktyka zombie. Nieprzepraszający analityk. Webman. Typowy fanatyk piwa. Introwertyk. Pisarz”.