Li Keqiang: Były premier Chin zmarł w wieku 68 lat – podają państwowe media

Thierry Monas/Getty Images/Plik

Były premier Chin Li Keqiang przemawia na szczycie UE–Chiny w Brukseli w Belgii w 2019 r.


Hongkong
CNN

Jak podały media państwowe, były premier Chin Li Keqiang, niegdyś uważany za nastawionego na reformy kandydata na przywództwo w kraju, zmarł nagle w Szanghaju na atak serca w piątek.

Ma 68 lat.

Na koniec ubiegłego roku nominalnie numerem 1 w Chinach. 2 Jako prezydent Li pełnił funkcję premiera kraju – tradycyjnie odpowiedzialnego za gospodarkę – pod rządami wpływowego przywódcy Xi Jinpinga przez dekadę, od 2013 r. do marca tego roku.

Na tym stanowisku Li przewodził drugiej co do wielkości gospodarce świata przez trudny okres pojawiających się napięć technologicznych i handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, rosnącego długu publicznego i bezrobocia oraz pandemii Covid-19.

W ostatnim roku sprawowania władzy ekonomista z wykształceniem na Uniwersytecie w Pekinie stanowczo ostrzegał przed wyzwaniami stojącymi przed chińską gospodarką w obliczu powszechnych blokad związanych z Covid-19.

Wspierał wysiłki na rzecz zwiększenia zatrudnienia i utrzymania stabilności gospodarczej.

Gdy w piątek rano rozeszła się wieść o śmierci Li, użytkownicy mediów społecznościowych rozesłali fragment z dorocznego przemówienia Li do chińskiego parlamentu w 2022 r., w którym obiecał: „Bez względu na to, jak zmieni się otoczenie międzynarodowe, Chiny utrzymają szeroki kurs. Otwartość”.

Li, który czasami wykorzystywał swoją znajomość języka angielskiego podczas wystąpień zagranicznych, był postrzegany jako przedstawiciel innego podejścia do stosunków Chin ze światem w czasach, gdy kraj był coraz bardziej izolowany.

„Chiny i Stany Zjednoczone mają wspólne interesy” – Li powiedział CNN w odpowiedzi na pytanie zadane na dorocznej konferencji prasowej w marcu 2021 r. „Oba kraje muszą poświęcić więcej energii na wspólne działania i rozwijać swoje wspólne interesy”.

Li jest również pamiętany za to, że skupiał się na rozwiązywaniu problemów społecznych — w piątek użytkownicy mediów społecznościowych zwrócili uwagę na jego komentarze z 2020 r., że w Chinach nadal żyje 600 milionów biednych ludzi, których miesięczny dochód wynosi 1000 juanów (137 dolarów).

READ  Rakieta Starship firmy SpaceX pomyślnie wykonała pierwszy powrót z kosmosu

Komentarze pojawiają się, gdy Chiny wychwalają swój sukces w wydźwignięciu milionów ludzi z biedy, uznając to za punkt dumy narodowej.

Lee, wysoko wykształcony technolog z dyplomami z prawa i ekonomii, postrzegany jako przyjazny sektorowi prywatnemu, jest postrzegany jako osoba, która w coraz większym stopniu oddala się od Xi, który zwiększył kontrolę partii nad gospodarką.

Li jest powszechnie postrzegany jako zwolennik poprzednika Xi, Hu Jintao, który przewodził Chinom w epoce szybkiego wzrostu w latach 2002–2012. Mężczyźni podzielali poglądy ekonomiczne i doszli do władzy dzięki Lidze Młodzieży Partii Komunistycznej, niegdyś uważanej za praktykę zawodową. Pole dla przyszłych liderów.

Ta niegdyś potężna sekta słynęła z tego, że wywodziła się nastawionych na reformy przywódców ze skromnych rodzin, uważa się jednak, że jej wpływy uległy erozji wraz z dojściem Xi do władzy.

Stosunki między Li i Hu znalazły się w centrum uwagi w zeszłym roku, kiedy były najwyższy przywódca został nieoczekiwanie usunięty podczas ceremonii zamknięcia w październiku 2022 r. Kongres Partii KomunistycznejPrzetasowania w przywództwie Xi doprowadziły do ​​odejścia Li z najwyższych szczebli partii.

W chwili dramatu podczas zwykle tanecznego wydarzenia Hu zostaje wyprowadzony z sali, poklepuje Li o kamiennej twarzy po ramieniu, który kiwa głową i odwraca się, by popatrzeć, jak dawny przywódca odchodzi. Media państwowe zasugerowały później, że Hu odszedł ze względu na problemy zdrowotne.

Za Hu nadano imię Li W 2007 roku najwyższym centralnym organem kierowniczym partii był Stały Komitet Biura Politycznego.

Wcześniej pełnił kluczowe role jako lider partii w przemysłowej prowincji Liaoning i przewodniczący bazy rolniczej prowincji Henan.

Urodzony w Anhui, Li jako nastolatek pracował fizycznie w Brygadzie Produkcyjnej Dongling we wschodniej prowincji podczas rewolucji kulturalnej – trwającego dziesięć lat przewrotu społecznego i politycznego zapoczątkowanego przez zmarłego przywódcę Mao Zedonga.

READ  Dolar amerykański jest wyższy niż PKB, a liczba nowych bezrobotnych gwarantuje podwyżkę stóp procentowych

Li był jednym z pierwszych studentów po przywróceniu egzaminów wstępnych na studia po zakończeniu rewolucji kulturalnej. W 1978 roku rozpoczął studia na prestiżowym Uniwersytecie w Pekinie, gdzie studiował prawo, a później uzyskał doktorat z ekonomii.

Nie uważany za jednego z książąt Chin, Li, członek prominentnej rodziny partyjnej, w latach 80. i 90. zasiadał w Komitecie Centralnym Ligi Młodzieży Komunistycznej.

Jego kadencja na szczycie Komunistycznej Partii Chin zakończyła się w październiku ubiegłego roku, kiedy w ciągu trwających dziesięć lat zmian w kierownictwie partii nie dwukrotnie powoływano go do Komitetu Centralnego partii.

Li, wówczas 67-letniemu, brakowało o rok do nieoficjalnego wieku emerytalnego przywódców Komunistycznej Partii Chin.

Na początku tego roku na stanowisku premiera zastąpił go były szef partii Szanghaj i lojalista Xi Li Qiang.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *