Seul, Korea Południowa
CNN
—
We wtorek parlament Korei Południowej przyjął ustawę zakazującą chowu wsobnego i uboju Psy do spożyciaKończy tradycyjną i kontrowersyjną praktykę jedzenia psiego mięsa po latach ogólnokrajowej debaty.
Ustawa spotkała się z rzadkim poparciem obu partii w podzielonym krajobrazie politycznym Korei Południowej, co uwypukliło, jak na przestrzeni ostatnich kilku dekad zmieniło się podejście do psów-zjadania psów w okresie szybkiej industrializacji kraju.
Według właściwej komisji Zgromadzenia Narodowego ustawa zabrania dystrybucji i sprzedaży produktów spożywczych wyprodukowanych lub przetworzonych z wykorzystaniem produktów dla psów.
Jednak klienci spożywający psie mięso lub podobne produkty nie zostaną ukarani, co oznacza, że prawo będzie dotyczyć głównie osób pracujących w branży, takich jak hodowcy lub sprzedawcy psów.
Zgodnie z projektem każdemu, kto zabije psa na żywność, może grozić kara do trzech lat więzienia lub grzywna w wysokości do 30 milionów wonów koreańskich (około 23 000 dolarów). Każdemu, kto hoduje psy na żywność lub świadomie przyjmuje, transportuje, przechowuje lub sprzedaje żywność pochodzącą od psów, grozi obniżona grzywna i kara więzienia.
Anthony’ego Wallace’a/AFP/Getty Images
Psy w klatkach widziane w ciężarówce podczas protestu hodowców psów przeciwko rządowemu zakazowi jedzenia psiego mięsa w Seulu, 30 listopada 2023 r.
Właściciele gospodarstw, restauracje serwujące psią karmę i inni pracownicy handlu psami otrzymają trzy lata na zamknięcie lub przeniesienie swoich przedsiębiorstw – podała grupa. Władze lokalne powinny wspierać tych właścicieli firm, aby „utrzymywali” inne firmy.
Ustawa trafi teraz do ostatecznego zatwierdzenia przez prezydenta Yoon Suk Yeol. Zostało zaproponowane zarówno przez partię rządzącą Yun, jak i główną partię opozycji, i uzyskało głośne poparcie Pierwszej Damy Kim Kyon-hee, która jest właścicielką kilku psów i odwiedziła organizację ochrony zwierząt podczas grudniowej wizyty państwowej prezydenta w Holandii.
Podobnie jak Wietnam i części południowych Chin, Korea Południowa ma historię spożywania psiego mięsa. W Korei Południowej tradycyjnie postrzegano je jako pokarm pomagający pokonać letnie upały, a także było ono tanim i łatwo dostępnym źródłem białka w czasach, gdy wskaźnik ubóstwa był bardzo wysoki.
Według Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Spraw Wsi w Korei Południowej prowadzi się hodowlę około 1100 hodowli psów przeznaczonych na cele spożywcze, w których hoduje się około pół miliona psów.
Jednak w ostatnich dziesięcioleciach praktyka ta spotkała się z krytyką, a na czele stoją działacze na rzecz praw zwierząt; Międzynarodowe grupy praw człowieka, takie jak Humane Society International (HSI), uratowały psy z południowokoreańskich gospodarstw i przeniosły je za granicę.
Jest także wielu Koreańczyków z południa, którzy jedzą psie mięso został drastycznie odrzucony Posiadanie zwierząt domowych stało się coraz bardziej powszechne. Konsumenci psiego mięsa są obecnie coraz starsi, podczas gdy młodsi, bardziej zurbanizowani mieszkańcy Korei Południowej odchodzą, co odzwierciedla podobne trendy w innych częściach Azji.
Do spisu powszechnego z 2022 r Korei GallupaPrzeciwne jedzeniu psiego mięsa było 64% respondentów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym w 2015 roku. Liczba respondentów, którzy jedli psie mięso w zeszłym roku, również spadła z 27% w 2015 r. do zaledwie 8% w 2022 r. .
Oficjalne statystyki pokazują, że w latach 2005-2014 liczba restauracji serwujących psy w stolicy Seulu spadła o 40% ze względu na spadający popyt.
„Nasza opinia na temat psiego mięsa Konsumpcja i ogólnie zwierzęta zmieniały się w ciągu ostatnich dziesięcioleci” – powiedział Lee Sang-kyung, kierownik kampanii na rzecz zakazu mięsa psów w HSI Korea.
„Było popularne w czasach, gdy podczas wojny koreańskiej brakowało naszych zasobów żywności, ale wraz z rozwojem gospodarki, zwierzętami, spożyciem żywności, wyborami żywieniowymi i innymi rzeczami, myślę, że to właściwy czas. Idź z duchem czasu”. .”
Dodał, że poniedziałkowe przyjęcie ustawy wynikało po części z woli politycznej „pierwszej damy, aby z pasją się rozwijać”.
Chung Chung-Joon/Getty Images
Hodowcy psów walczą z policjantami podczas protestu w Seulu w Korei Południowej, 30 listopada 2023 r.
Ustawa spotkała się jednak z ostrym sprzeciwem hodowców psów i właścicieli firm, którzy twierdzą, że zniszczy ich źródła utrzymania i dziedzictwo.
W listopadzie kilkudziesięciu hodowców i hodowców psów zebrało się przed biurem prezydenta w Seulu, aby zaprotestować przeciwko ustawie. Wielu z nich trzymało swoje psy w klatkach, które zamierzali wypuścić na miejscu, jak podał Reuters. Na miejscu doszło do bójki pomiędzy rolnikami a policją, w wyniku której część protestujących została aresztowana.
Jeden z takich hodowców, Lee Kyong-sik, powiedział agencji Reuters w listopadzie zeszłego roku: „Gdybym musiał zamknąć hodowlę w takiej sytuacji finansowej, w jakiej się znajduję, tak naprawdę nie mam odpowiedzi na pytanie, co mógłbym zrobić… 12 lat i tak jest nagły.
W listopadowym komunikacie prasowym Koreańskie Stowarzyszenie Mięsa Psów oskarżyło rząd o „grożenie zdeptaniem” branży i zaproponowanie projektu ustawy „bez ani jednej dyskusji ani interakcji” z konsumentami lub pracownikami psiego mięsa.
„Nikt nie ma prawa odbierać prawa do pożywienia 10 milionom (konsumentów psiego mięsa) ani prawa do przetrwania 1 miliona hodowców i pracowników” – stwierdzono w komunikacie prasowym.
Jednakże Lee, menadżer HSI, wyraził nadzieję, że okres karencji przewidziany w ustawie i środki pomocowe pomogą utrzymać hodowców psów na rynku.
„Na podstawie naszych doświadczeń rozmów z pracownikami branży w HSI wiemy, że większość hodowców i ubojników psiego mięsa chce wyjść z tej branży, ale nie wie, jak się z niej wydostać” – powiedział.
„Ale teraz, gdy mamy projekt ustawy i pakiet wynagrodzeń (i) wsparcie finansowe ze strony rządu, myślę, że to właściwy moment, aby oni również opuścili branżę”.
„Totalna praktyka zombie. Nieprzepraszający analityk. Webman. Typowy fanatyk piwa. Introwertyk. Pisarz”.