Irańskie media podały, że helikopter, którym podróżował prezydent Raisi, rozbił się

22:41 ET, 19 maja 2024 r

Katastrofa helikoptera następuje w krytycznym momencie dla regionu – i dla Iranu

Analiza przeprowadzona przez Jerome’a ​​Taylora z CNN



Aszkelon w Izraelu widziane 14 kwietnia, kiedy system antyrakietowy wystrzelił w kierunku Izraela drony i rakiety.

Amir Cohen/Reuters/Plik

Katastrofa helikoptera przewożącego prezydenta i ministra spraw zagranicznych Iranu następuje w krytycznym momencie dla Iranu, szczególnie na Bliskim Wschodzie – i w kraju.

Wojna Izraela z Hamasem i katastrofa humanitarna, która wydarzyła się w Gazie w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, wzbudziły poruszenie opinii światowej i podniosły napięcia na całym Bliskim Wschodzie.

Ujawniła trwającą od kilkudziesięciu lat wojnę cieni między Iranem a Izraelem.

Iran przeprowadził bezprecedensowy atak w zeszłym miesiącu Atak dronem i rakietą na Izrael – swój pierwszy bezpośredni atak na ten kraj – w odpowiedzi na pozornie śmiercionośny izraelski nalot Ambasada Iranu w Damaszku Zabił najwyższego dowódcę elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC).

Izrael Tydzień później uderzyło ponownieWedług urzędników amerykańskich uderza w cele poza irańskim miastem Isfahan z bardzo małą, wyważoną reakcją.

Od tego czasu bezpośredni atak między nimi ustał. Jednak wojna zastępcza trwa, podczas gdy proirańskie bojówki, takie jak Hamas i Hezbollah, nadal walczą z siłami Izraela.

Tymczasem twardogłowi przywódcy Iranu od lat muszą stawić czoła najnowszemu wybuchowi protestów społecznych na ulicach swojego kraju. Sankcje pod przewodnictwem USA Uderzyli mocno.

Krajem wstrząsnęły protesty młodych ludzi przeciwko reżimowi klerykalnemu i tragiczne warunki gospodarcze po śmierci Mahzy Aminiego w areszcie przez osławioną irańską policję ds. moralności w 2022 r.

Władze irańskie odpowiedziały na protesty, rozpoczynając zakrojone na szeroką skalę represje wobec opozycji.

Represje te doprowadziły do ​​niektórych naruszeń praw człowieka „Zbrodnie przeciwko ludzkości” Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowanego w marcu br.

Chociaż protesty w dużej mierze ucichły, sprzeciw wobec przywództwa duchownego pozostaje głęboko zakorzeniony wśród wielu Irańczyków, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy pragną reform, pracy i odejścia od opresyjnych rządów religijnych.

Raisi, były szef sądownictwa twardogłowego i mający własną brutalną historię dotyczącą praw człowieka, ma zostać wybrany na prezydenta w 2021 r. w wyniku referendum w dużym stopniu ukształtowanego przez elitę polityczną Republiki Islamskiej, w którym będzie kandydował praktycznie bez sprzeciwu.

Choć jest prezydentem, jego uprawnienia są niczym w porównaniu z uprawnieniami Najwyższego Przywódcy Alego Chamenei, który jest ostatecznym arbitrem w sprawach wewnętrznych i zagranicznych Republiki Islamskiej.

READ  Przybycie Arabii Saudyjskiej, OPEC i Bidena może zrekompensować utratę rosyjskiej produkcji ropy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *