Maksym Szemedow/Reuters
Statek kosmiczny Sojuz MS-24 z załogą astronautki NASA Laurel O’Hara, kosmonautami Roskosmosu Olegiem Kononenko i Nikołajem Czubem wystartował 20 września z platformy startowej na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). 2015.
Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.
CNN
—
Astronauta NASA podczas swojego dziewiczego lotu kosmicznego oraz dwóch astronautów na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz wystrzelono w piątek w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co oznacza, że Rosja po raz pierwszy od prawie roku wysłała astronautów na orbitę.
Sonda kosmiczna Sojuz MS-24 wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 11:44 czasu wschodniego i rozpoczęła szybką, trzygodzinną trajektorię do spotkania ze stacją kosmiczną.
Wśród załogi na pokładzie jest Laurel O’Hara z NASA, była inżynier naukowa w Instytucie Oceanograficznym Woods Hole w Massachusetts, która została wybrana do załogi astronautów NASA w 2017 roku. Razem z nim latają dwaj rosyjscy koledzy, Oleg Kononenko i Nikołaj Czub.
Po wejściu na stację kosmiczną załoga przygotuje się do operacji z udziałem trzech członków załogi, którzy pozostaną na stacji kosmicznej przez około rok po wystrzeleniu na pokładzie pojazdu Sojuz MS-22.
Ten statek kosmiczny Nastąpił wyciek płynu chłodzącego W grudniu 2022 r. urzędnicy NASA i rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos stwierdzili później, że katastrofa była spowodowana uderzeniem zewnętrznym — śmieci kosmiczne mogły uderzyć w zewnętrzną część pojazdu podczas dokowania do ISS.
Roscosmos stwierdził, że MS-22 nie jest wystarczająco bezpieczny, aby zabrać załogę do domu, i w lutym wystrzelił zastępczy statek kosmiczny. Spowodowało to uwięzienie załogi MS-22 w laboratorium na orbicie, podczas gdy Roscosmos przygotowywał inny pojazd do wznowienia regularnej rotacji załogi.
W załodze MS-22 znajduje się także astronauta NASA Frank Rubio, który niespodziewanie przebywał w kosmosie. Bicie rekordu Stanów Zjednoczonych przez większość dni z rzędu na orbitę na początku tego miesiąca.
Po przybyciu O’Hary, Kononenko i Chubbowi i przeprowadzeniu operacji oczekuje się, że Rubio i jego personel powrócą na Ziemię 27 września. Dzięki temu Rubio pozostanie w kosmosie łącznie przez 371 dni. Zarejestruj się na dłużej niż dwa tygodnie. (Nieżyjący już rosyjski kosmonauta Walerij Polakow, który spędził na orbicie 437 kolejnych dni, nadal jest rekordzistą świata w najdłuższej podróży w kosmosie).
Wiaczesław Oselenko/Pool/AFP/Getty Images
Astronautka NASA Laurel O’Hara (po lewej) oraz rosyjscy kosmonauci Roskosmos Oleg Kononenko i Nikołaj Chub, główna załoga Ekspedycji 70-71 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), idą złożyć raport szefowi rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos. W piątek przygotowania przed startem na dzierżawionym przez Rosję kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie.
Rubio zostanie także pierwszym amerykańskim astronautą, który spędzi cały rok kalendarzowy w kosmosie.
Rubio – obecnie O’Hara – podróżował częściowo rosyjskimi pojazdami Sojuz Umowa o przeniesienie pracownika Wystrzelenie zaplanowano na lato 2022 r. pomiędzy NASA a Roskosmosem. W zamian SpaceX, partner NASA w zakresie transportu ISS, zaprosił rosyjskich astronautów na loty na ISS.
W miarę eskalacji wojny na Ukrainie i pomimo napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją NASA wielokrotnie powtarzała, że jej partnerstwo z Roskosmosem jest niezbędne do kontynuowania działalności stacji kosmicznej i prowadzenia na jej pokładzie cennych badań naukowych.
Najnowszy lot SpaceX przybył W sierpniu na stację kosmiczną NASA przewiozła astronautów z Roskosmosu, Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych i Europejskiej Agencji Kosmicznej.
„Totalna praktyka zombie. Nieprzepraszający analityk. Webman. Typowy fanatyk piwa. Introwertyk. Pisarz”.