Archeolodzy odkryli najstarszą na świecie strukturę drzewiastą

Profesor Larry Parham (na zdjęciu po prawej) odkrywa strukturę drzew na brzegu rzeki za pomocą drobnej mgły. Źródło: profesor Jeff Tuller, Uniwersytet Aberystwyth

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Liverpoolu i Uniwersytecie Aberystwyth pokazują, że ludzie budowali drewniane konstrukcje przy wodospadzie Kalambo w Zambii 476 000 lat temu. Odkrycie, datowane przy użyciu zaawansowanych technik, podkreśla zdolność wczesnego człowieka do osiedlania się i podważa wcześniejsze wyobrażenia na temat paleolitycznego stylu życia.

Według nowych badań zespołu z Uniwersytetu w Liverpoolu i Uniwersytetu Aberystwyth ludzie budowali konstrukcje z drewna ponad pół miliona lat temu, niż wcześniej sądzono.

Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie Natura, Doniesienia o wykopaliskach dobrze zachowanego drzewa na stanowisku archeologicznym w wodospadzie Kalambo w Zambii pochodzą sprzed co najmniej 476 000 lat i poprzedzają naszą ewolucję. gatunek, Mądry człowiek.

Zespół odkrywający strukturę drzewa

Zespół wykopaliskowy odkrył drewnianą konstrukcję. Źródło: profesor Larry Parham, Uniwersytet w Liverpoolu

Ekspercka analiza śladów nacięć narzędziami kamiennymi na drewnie sugeruje, że ci pierwsi ludzie ukształtowali i połączyli dwie duże kłody, tworząc konstrukcję, prawdopodobnie fundament terenu lub części mieszkania.

Jest to najwcześniejszy dowód na świecie, że płyty zostały celowo ukształtowane tak, aby do siebie pasowały. Jak dotąd jedynym dowodem wykorzystania drewna przez człowieka jest jego użycie do rozpalania ognia, kijów i kopania włóczni.

Kawałek drewna w kształcie klina

Kawałek drewna w kształcie klina. Źródło: profesor Larry Parham, Uniwersytet w Liverpoolu

Ochrona przyrody i wodospady Kalambo

Drzewo jest rzadko widywane w starożytnych miejscach, ponieważ zwykle gnije i znika, ale stale wysoki poziom wody w wodospadzie Kalambo zachował drzewo.

Odkrycie podważa panujący pogląd, że ludzie w neolicie prowadzili koczowniczy tryb życia. Wodospady Kalambo ci ludzie nie tylko mieli niewyczerpane źródło wody, ale otaczające ich lasy zapewniały im wystarczającą ilość pożywienia, aby mogli się osiedlać i budować konstrukcje.

Identyfikacja struktury drzewa

Zespół wykopaliskowy odkrył drewnianą konstrukcję. Źródło: profesor Larry Parham, Uniwersytet w Liverpoolu

Profesor Larry Parham z Wydziału Archeologii, Klasyki i Egiptologii Uniwersytetu w Liverpoolu kieruje projektem badawczym „Głębokie korzenie ludzkości”:

„To odkrycie zmieniło sposób, w jaki myślę o naszych najwcześniejszych przodkach. Zapomnij o etykietce „Epoka kamienia”, spójrz, co robili ci goście: robili z drewna coś nowego i większego. Wykorzystywali swoją inteligencję, wyobraźnię i umiejętności, aby stworzyć coś, czego nigdy wcześniej nie widzieli, nigdy wcześniej nie istniało

„Zmienili swoje otoczenie, aby ułatwić życie, nawet budując platformę, na której mogli usiąść nad rzeką i wykonywać codzienną pracę. Ci ludzie byli bardziej podobni do nas, niż nam się wydawało.

Struktura drzewa z epoki kamienia

Struktura drzew pokazuje, gdzie ludzie neolitu wycinali drewno. Źródło: profesor Larry Parham, Uniwersytet w Liverpoolu

Datowanie wynalazków

Specjalistyczne datowanie znalezisk przeprowadzili eksperci z Uniwersytetu Aberystwyth.

Aby określić ich wiek, wykorzystali nowe techniki datowania fluorescencyjnego, które pozwoliły ujawnić, kiedy minerały w piasku otaczającym znalezisko po raz ostatni były wystawione na działanie światła słonecznego.

Profesor Geoff Tuller z Uniwersytetu Aberystwyth powiedział:

„Datowanie znalezisk w tym wspaniałym wieku jest bardzo trudne, dlatego wykorzystaliśmy do tego datowanie luminescencyjne. Te nowe metody datowania mają daleko idące konsekwencje – pozwalają nam datować znacznie dalej w przeszłość i łączyć strony, które dają wgląd w ewolucję człowieka Miejsce przy wodospadzie Kalambo przeprowadzono w latach 60. XX w. Znaleziono podobne kawałki drewna, ale nie udało się ich zlokalizować, więc prawdziwe znaczenie tego miejsca nie było aż do teraz jasne.

Wodospad Kalambo w Zambii

Drzewo odkryto w wodospadzie Kalambo w Zambii. Źródło: profesor Geoff Tuller, Uniwersytet Aberystwyth

Znaczenie archeologiczne wodospadów Kalambo

Wodospad Kalambo na rzece Kalambo to 235-metrowy wodospad na brzegu jeziora Tanganika na granicy Zambii z regionem Rukwa w Tanzanii. Obszar ten znajduje się na „tymczasowej” liście obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na jego znaczenie archeologiczne.

Profesor Taller dodał:

„Nasze badania pokazują, że miejsce to jest znacznie starsze, niż wcześniej sądzono, więc jego znaczenie archeologiczne jest obecnie jeszcze większe. To jeszcze bardziej wzmacnia argument, że powinno ono zostać wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Narodów Zjednoczonych.

Badania są częścią pionierskiego projektu „Deep Roots of Humanity”, badającego rozwój technologii ludzkiej w epoce kamienia. Projekt został sfinansowany przez brytyjską Radę ds. Badań nad Sztuką i Humanistyką i zaangażował zespoły z Urzędu Ochrony Dziedzictwa Narodowego Zambii, Muzeum Livingstone, Muzeum Moto Moto i Muzeum Narodowego w Lusace.

Profesor Parham dodał:

„Wodospad Kalambo to niezwykłe miejsce i kluczowy zasób dziedzictwa Zambii. Zespół Deep Roots nie może się doczekać ekscytujących odkryć wyłaniających się z zanurzonych piasków.

Odniesienie: „Dowody na wczesne konstrukcyjne użycie drewna co najmniej 476 000 lat temu” L. Barham, GAT Duller, I. Candy, C. Scott, CR Cartwright, JR Peterson, C. Kabukcu, MS Chapot, F. Melia, V. Rots, N. George, N. Taipale, P. Gethin i P. Nkombwe, 20 września 2023 r., Natura.
DOI: 10.1038/s41586-023-06557-9

READ  Garmin wzbogaca pionierską ofertę o funkcje wyścigowe i energię słoneczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *