Wiceprezydent Malawi, dr Saulos Chilima, zginął w katastrofie lotniczej wraz z 9 innymi osobami

Johannesburg – Wiceprezydent Malawi, dr Saulos Chilima i dziewięć innych osób zginęło w wyniku katastrofy samolotu, którym podróżowali, w paśmie górskim Chikangawa – poinformował we wtorek rząd. Prezydent Lazarus Saguera ogłosił wtorek dniem żałoby narodowej. Później nie było jasne, czy żona Silimy, Mary, również była na pokładzie, gdy samolot się rozbił, jak początkowo twierdził rząd.

„Niestety wszyscy na pokładzie zginęli w katastrofie” – stwierdziło Biuro Prezydenta i Gabinet w oświadczeniu we wtorek rano. Potwierdzono po całodniowych poszukiwaniach na zalesionym obszarze na wyżynach północnego Malawi. Samolot wojskowy wystartował ze stolicy kraju, Lilongwe, i rozbił się w poniedziałek rano.

Silima (51 l.) i inni pasażerowie byli w drodze na pogrzeb byłego prokuratora generalnego, gdy ich samolot zniknął z radaru. Przedstawiciele lotnictwa powiedzieli, że samolot nie mógł wylądować na lotnisku Mzuzu, około 200 mil na północ od stolicy, ze względu na słabą widoczność, a pilotowi polecono wrócić do Lilongwe po zniknięciu samolotu.

Wiceprezydent Malawi Saulos Chilima i jego żona Mary wysiadają z samolotu w Lilangwe w Malawi (na zdjęciu z akt z 9 czerwca 2024 r.) po powrocie z Korei Południowej. Rząd Malawi podał, że 10 czerwca 2024 r. samolot wojskowy przewożący Chilimę i dziewięć innych osób rozbił się, zginęli wszyscy na pokładzie.

Zdjęcie AP


Zwracając się we wtorek do narodu, Associated Press poinformowała, że ​​Chakwera, Silima, siedmiu oficerów wojskowych i dwóch pasażerów znajdowało się na pokładzie małego samolotu wojskowego, dwuśmigłowego samolotu Tornier 228, dostarczonego malawijskiej armii w 1988 r. AP znalazła tę informację, porównując numer ogonowy samolotu dostarczony przez Chaquerę z danymi udostępnionymi na stronie internetowej ch-aviation.

Niektóre malawijskie źródła poinformowały we wtorek CBS News, że żony Chilimy nie było na pokładzie samolotu, ale rząd nie wyjaśnił od razu miejsca jej pobytu ani stanu jej zdrowia.

51-letni Chilima jest postrzegany w Malawi jako potencjalny kandydat w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Postać dość kontrowersyjna, aresztowano go w 2022 r. pod zarzutem korupcji po doniesieniach o otrzymywaniu łapówek od biznesmena za kontrakty rządowe.

Chilima w dalszym ciągu zaprzeczał oskarżeniom aż do zeszłego miesiąca, kiedy prokurator krajowy wycofał je, składając wniosek o umorzenie sprawy.

W poniedziałkowym wieczorem w telewizyjnym przemówieniu Chavera powiedział społeczeństwu, że akcja poszukiwawczo-ratownicza będzie kontynuowana do czasu odnalezienia samolotu Chilimy.

„Wiem, że to rozdzierająca serce sytuacja, wszyscy jesteśmy przestraszeni i zmartwieni” – powiedziała.

Kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, zapewniło wsparcie techniczne w operacji poszukiwań.

W Wydano raport We wtorek rano ambasada USA w Lilongwe oświadczyła w mediach społecznościowych, że jest „głęboko zaniepokojona wiadomością o katastrofie” i oferuje „wszelkią dostępną pomoc, w tym ratunkowy samolot C-12”.

READ  Turyści utknęli w Machu Picchu wśród peruwiańskich protestów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *