Moskwa, 5 listopada: Nowy rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym, Imperator Aleksander III, pomyślnie przeprowadził próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława, podało w niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Rakieta, to Federacja Amerykańskich Naukowców Zaprojektowany do przenoszenia sześciu głowic nuklearnych, rakieta została wystrzelona z wody na Morzu Białym u północnego wybrzeża Rosji i uderzyła w cel oddalony o tysiące kilometrów na półwyspie Kamczatka na rosyjskim Dalekim Wschodzie, podało Ministerstwo Obrony.
„Wystrzelenie rakiety balistycznej jest ostatnim elementem testów państwowych, po których zostanie podjęta decyzja o przyjęciu okrętu do Marynarki Wojennej” – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Według rosyjskich źródeł Imperator Aleksander III to siódmy z rosyjskiego projektu 955 Borey (Arctic Wind) atomowy okręt podwodny i czwarty zmodernizowanego wariantu Borey-A.
W NATO są one znane jako okręty podwodne klasy Tołgoruky, pierwsza łódź – Jurij Tołgoruki – stała się pierwszym atomowym okrętem podwodnym nowej generacji wystrzelonym przez Rosję od czasów zimnej wojny.
Okręty podwodne klasy Borei mają 16 rakiet Bulava. Pocisk o długości 12 metrów (40 stóp) ma zasięg około 8000 km (5000 mil).
Od dojścia do władzy w 1999 r. prezydent Władimir Putin zwiększył wydatki na wojsko i starał się odbudować rosyjskie siły nuklearne i konwencjonalne po chaosie, który nastąpił po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r.
Wojna na Ukrainie spowodowała najgorszy kryzys w stosunkach Moskwy z Zachodem od czasów zimnej wojny, kiedy Putin oświadczył w zeszłym miesiącu, że nie jest gotowy powiedzieć, czy Rosja powinna wznowić testy nuklearne.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w niedzielnym wywiadzie, że stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są poniżej zera.
„Stosunki są na poziomie zerowym, powiedziałbym poniżej zera” – powiedział Pieskow, choć dodał, że w pewnym momencie przywódcy Rosji i Stanów Zjednoczonych będą musieli wznowić kontakt.
„Putin wielokrotnie powtarzał, że jest gotowy na wszelkie kontakty” – powiedział Pieskow.
Według aktualnych planów publikowanych przez rosyjskie media, Rosja zamierza zbudować łącznie od 10 do 12 okrętów podwodnych klasy Bore, które zostaną podzielone pomiędzy flotę Północną i Pacyfiku.
W budowie są trzy kolejne okręty podwodne klasy Bore: Kniaź Pożarski, Dmitrij Donskoj i Kniaź Potiomkin. Według rosyjskich mediów planowane są także dwie dodatkowe łodzie.
Doniesienia Lydii Kelly w Melbourne i Guya Falconbridge’a w Moskwie Redakcja: William Mallard i David Goodman
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Totalna praktyka zombie. Nieprzepraszający analityk. Webman. Typowy fanatyk piwa. Introwertyk. Pisarz”.