Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano trzem naukowcom za prace nad elektronami

We wtorek Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier za eksperymenty, które „dały ludzkości nowe narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek”.

Ruchy elektronów w atomach i cząsteczkach są tak szybkie, że można je mierzyć w „attosekundach”, a eksperymenty przeprowadzone przez trzech naukowców wykazały, że można obserwować i mierzyć impulsy attosekundowe – stwierdziła komisja przyznająca nagrodę.

Na wtorkowej konferencji prasowej Eva Olsen, przewodnicząca Komitetu Nobla w dziedzinie fizyki, powiedziała, że ​​„nauka co do sekundy pozwala nam odpowiedzieć na podstawowe pytania”, takie jak czas trwania efektu fotoelektrycznego, za który Albert Einstein otrzymał w 1921 r. Nobla z fizyki.

Attosekunda to jedna milionowa bilionowej części sekundy. Według Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, która przyznaje nagrodę z fizyki, liczba ich na sekundę jest równa liczbie sekund, które upłynęły od powstania wszechświata 13,8 miliarda lat temu.

„Teraz świat attosekund stał się dostępny” – stwierdził zespół Nobla – napisał na portalu społecznościowym X„Te krótkie błyski światła można wykorzystać do badania ruchu elektronów”.

Pierre Agostini jest wybitnym profesorem na Uniwersytecie Stanowym Ohio.

Ferenc Krausz jest dyrektorem Instytutu Optyki Kwantowej Maxa Plancka w Niemczech i profesorem fizyki eksperymentalnej na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium.

Anne L’Huillier jest profesorem na Uniwersytecie w Lund w Szwecji.

„Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier pokazali sposób generowania bardzo krótkich impulsów światła, które można wykorzystać do pomiaru szybkich procesów, w których elektrony poruszają się lub przekazują energię” – stwierdziła komisja przyznająca nagrodę.

Dodał, że wkład laureatów umożliwił szybsze badanie procesów, które „wcześniej były niewykonalne”.

„Dzięki swoim eksperymentom tegoroczni laureaci wygenerowali błyski światła wystarczające do uchwycenia migawek niezwykle szybkich ruchów elektronów” – oznajmił zespół w notatce prasowej.

READ  Ukraina przeprowadziła kolejny atak na Sewastopol na Krymie

„Anne L’Huillier odkryła nowy efekt poprzez interakcję światła lasera z atomami gazu” – stwierdził zespół.

„Pierre Agostini i Ferenc Krausz wykazali, że efekt ten można wykorzystać do wygenerowania krótszych impulsów światła niż było to wcześniej możliwe” – dodał zespół.

Prace trójki laureatów utorują drogę potencjalnym zastosowaniom w takich dziedzinach, jak elektronika i medycyna, mówi pani M. – powiedział Olsen.

Według komisji przyznającej impulsy attosekundowe można również wykorzystać do identyfikacji różnych cząsteczek, np. w diagnostyce medycznej.

Nagroda trafiła do Johna Glasera, Alaina Aspechta i Antona Zeilingera za ich niezależną pracę badającą różnicę kwantową.

W poniedziałek nagrodę w dziedzinie fizjologii lub medycyny otrzymali Katelyn Carrico i Drew Weissman za chemiczną modyfikację informacyjnego RNA. Ich badania doprowadziły do ​​pomyślnego opracowania szczepionki na Covid-19 i uratowały życie milionów ludzi. Doktor Carrico jest 13. kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla w tej kategorii.

  • W środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk w Sztokholmie zostanie przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie chemii. W ubiegłym roku Karolina R. Berdozziego, Mortona Meldela i K. Barry Sharpless podzielił się nagrodami za swoją pracę nad chemią kliknięć.

  • W czwartek Akademia Szwedzka w Sztokholmie przyzna Literacką Nagrodę Nobla. W zeszłym roku Annie Ernaux otrzymała nagrodę za pracę, która z niemal kliniczną precyzją przeanalizowała najbardziej upokarzające, osobiste i skandaliczne momenty jej przeszłości.

  • W piątek Norweski Instytut Nobla w Oslo przyzna Pokojową Nagrodę Nobla. W zeszłym roku nagrodą podzieliła się rosyjska organizacja Memoriał; Centrum Praw Obywatelskich na Ukrainie; oraz Aleś Bialacki, więziony działacz białoruski.

  • W przyszłym tygodniu w Sztokholmie Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyzna Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. W ubiegłym roku Ben S. BernankeDouglas W. Diamonda i Philipa H. Dibwick dzieli się nagrodą za pracę, która pomogła zmienić sposób, w jaki świat rozumie relacje między bankami a kryzysami finansowymi.

READ  Stacja ładująca 8 w 1 firmy Anker ma najniższą jak dotąd cenę

Będą tam umieszczone wszystkie ogłoszenia o nagrodach Transmisja na żywo przez Organizację Nagrody Nobla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *