Drezdeński gang klejnotów został uznany za winnego i skazany na lata więzienia

BERLIN – Sąd w Dreźnie we wschodnich Niemczech skazał we wtorek pięciu członków rodziny za napad na biżuterię o wartości 129 milionów dolarów (113 milionów euro) i skazał ich na ponad cztery lata więzienia.

Kiedy członkowie berlińskiego klanu Remmo włamali się do muzeum Grünes Gewölbe (Green Vault) w Pałacu Królewskim w Dreźnie we wczesnych godzinach rannych 25 listopada 2019 r., był to jeden z najgorszych i najbardziej brawurowych napadów na klejnoty w historii Europy. Przywiózł do domu niektóre z najcenniejszych klejnotów Europy.

Wśród skradzionych elementów znalazła się gwiazda na piersi polskiego Orderu Orła Białego, wysadzany klejnotami miecz i ozdobny hełm wysadzany 4300 diamentami. Urzędnicy obawiają się, że niektórych przedmiotów może nie odzyskać.

ZOBACZ: Moment, w którym skradziono jedne z najcenniejszych klejnotów Europy

Pięciu mężczyzn, wszyscy po dwudziestce, zostało skazanych we wtorek na kary od czterech do sześciu lat więzienia. Sąd Okręgowy w Dreźnie uznał ich za winnych „szczególnie poważnego podpalenia”, niebezpiecznego uszkodzenia ciała, rabunku z bronią, uszkodzenia mienia i „umyślnego podpalenia” w celu zatuszowania przestępstwa. Szósty oskarżony i członek rodziny został uniewinniony po przedstawieniu alibi.

25 listopada złodzieje ukradli do 100 sztuk XVIII-wiecznej biżuterii z Muzeum Zielonego Sklepienia w Pałacu Królewskim w Dreźnie. (Wideo: Storyful autorstwa saksońskiej policji)

W styczniu obrona, prokuratura i sąd osiągnęły ugodę po tym, jak większość klejnotów została zwrócona pod koniec 2022 roku. Dwóch z pięciu oskarżonych odbywa już wyroki za kradzież ogromnej złotej monety z 2017 roku z berlińskiego Muzeum Bodego. Zuchwała kradzież, która wstrząsnęła światem muzeów. Moneta nie została odzyskana.

Materiał filmowy z telewizji przemysłowej opublikowany dzień po haniebnej kradzieży pokazał, jak muzeum i sąsiedni obszar pogrążyły się w ciemności po tym, jak złodzieje podpalili wyłącznik automatyczny w pobliżu muzeum.

READ  Zełenski był „zszokowany” zniszczeniem nowo wyzwolonego miasta Izjum po rosyjskiej okupacji.

Następnie weszli do budynku przez okno. Prokuratorzy powiedzieli, że przed napadem majstrował przy kratach okiennych i ponownie je przymocował, aby uzyskać szybki dostęp.

W ciągu pięciu minut rozwalili scenę siekierą i odjechali z 21 przedmiotami pokrytymi tysiącami klejnotów. Pojazd został później podpalony na podziemnym parkingu.

Dziesiątki wciąż są poszukiwane w związku z skomplikowanym napadem. Urzędnicy poinformowali, że mogło być w to zaangażowanych 40 osób.

Barbara Klepch, regionalna minister kultury Saksonii, której Drezno jest stolicą, wyraziła we wtorek wdzięczność za to, że śledczym udało się zabezpieczyć większość skradzionej biżuterii.

„Część szkód wyrządzonych naszemu skarbowi została naprawiona, a winni zostali należycie ukarani” – powiedział.

Minister powiedział również, że środki bezpieczeństwa zostały dostosowane w wyniku kradzieży, co uwidoczniło braki w zabezpieczeniach w jednym z najstarszych muzeów w Europie.

Wschodni kraj związkowy Saksonia zażądał prawie 89 milionów euro odszkodowania za skradzione towary i szkody spowodowane włamaniem.

Skradzione klejnoty były częścią kolekcji zgromadzonej przez Augusta Mocnego, elektora Saksonii w XVIII wieku. W 1723 roku August otworzył Zielone Sklepienie w Dreźnie, aby wyeksponować swój skarb. Znajdujące się w Pałacu Królewskim w Dreźnie muzeum było zamknięte przez dziesięciolecia po poważnych zniszczeniach podczas II wojny światowej. Został odrestaurowany i ponownie otwarty w 2006 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *