Białoruś twierdzi, że Rosja dostarcza broń nuklearną, aby przeciwdziałać NATO

  • Białoruś uzasadnia swoją decyzję o dostawie rosyjskiej broni jądrowej
  • Mówi, że musi wzmocnić własne bezpieczeństwo
  • Od lat obwinia Zachód za celowe zmiany rządu
  • Mówi, że posunięcie to nie narusza zasad nieproliferacji

LONDYN, 28 marca (Reuters) – Białoruś potwierdziła we wtorek, że będzie gościć rosyjską taktyczną broń nuklearną, twierdząc, że jest to odpowiedź na wieloletnie naciski Zachodu, sankcje i zbrojenia państw członkowskich NATO. granice.

Oświadczenie MSZ było pierwszym oświadczeniem rządu od czasu, gdy prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w sobotę, że Moskwa rozmieści na Białorusi taktyczną broń jądrową i zbuduje tam magazyn broni jądrowej.

Chociaż Putin nie powiedział, kiedy nastąpi rozmieszczenie, ani nie podał dalszych szczegółów, zapowiedź utorowała drogę Moskwie do pierwszego rozmieszczenia broni jądrowej poza jej granicami od czasu upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że rosyjska broń nuklearna zapewniła bezpieczeństwo po tak zwanej kampanii nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, mającej na celu obalenie rządu prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

„W ciągu ostatnich dwóch i pół roku Republika Białorusi była poddawana bezprecedensowej presji politycznej, gospodarczej i informacyjnej ze strony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i jej sojuszników z NATO, a także państw członkowskich Unii Europejskiej”. — poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Skarżył się na „bezpośrednią i brutalną ingerencję” w sprawy wewnętrzne kraju, którym przez prawie trzy dekady rządził żelazną ręką były sowiecki szef kołchozu Łukaszenka.

„Biorąc pod uwagę te sytuacje oraz wynikające z nich uzasadnione obawy i zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa narodowego, Białoruś jest zobowiązana do odpowiedzi poprzez wzmocnienie własnych zdolności w zakresie bezpieczeństwa i obrony” – powiedział resort.

Decyzja o rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi była jednym z najtrudniejszych sygnałów nuklearnych Moskwy skierowanych do Zachodu od ubiegłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę, którą Moskwa nazwała „specjalną operacją wojskową”.

READ  Kobieca koszykówka ze stanu Iowa awansowała do mistrzostw Big Ten Tournament

Działacze antynuklearni ostrzegają, że posunięcie, które według Putina odzwierciedlałoby rozmieszczenie broni jądrowej przez USA w Europie bez rezygnacji z kontroli nad bronią jądrową, ograniczyłoby użycie taktycznej broni jądrowej krótkiego zasięgu na polu bitwy i było niepotrzebne. Perspektywa militarna.

Mińsk powiedział, że rosyjskie programy nuklearne nie będą naruszać międzynarodowych traktatów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, ponieważ Białoruś nie będzie miała kontroli nad bronią jądrową.

„Szkolenie białoruskich pilotów, którzy mogą latać samolotami z niektórymi okrętami wojennymi, modernizacja takich samolotów i rozmieszczanie broni jądrowej na terytorium Białorusi bez zapewniania przez Mińsk kontroli lub dostępu do powiązanych technologii, w żaden sposób nie naruszają postanowień Układu o traktatu o proliferacji” – czytamy.

„Stan Unii”

Łukaszenka wielokrotnie oskarżał Zachód o próbę obalenia go po masowych protestach przeciwko jego rządom po wyborach prezydenckich w 2020 r., które według opozycji wygrał oszukańczo. Łukaszenka odniósł sprawiedliwe zwycięstwo, ostro rozprawiwszy się ze swoimi przeciwnikami.

Mińsk 24 lutego ubiegłego roku zezwolił Moskwie na wykorzystanie terytorium Białorusi do wysłania wojsk na Ukrainę. Własne wojska nie brały jeszcze udziału w walkach, natomiast intensyfikują wspólne ćwiczenia wojskowe z siłami rosyjskimi stacjonującymi na Białorusi.

Łukaszenko, który od dawna jest zaangażowany w stopniowe budowanie tego, co nazywa „państwem związkowym” z Rosją, ma wygłosić orędzie o stanie narodu w piątek.

Raporty Andrew Osborne’a; Montaż przez Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *