Moore i Robert Noyce założyli firmę Intel w 1968 roku.
Gordon Moore, współzałożyciel i były prezes giganta technologicznego Intel, zmarł w piątek w wieku 94 lat, poinformowała firma i Fundacja Gordona i Betty Moore.
W komunikacie prasowym podano, że Moore zmarł „w otoczeniu rodziny” na Hawajach.
Moore i Robert Noyce założyli firmę Intel w 1968 roku. Moore początkowo pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego do 1975 roku. W 1979 roku Moore został mianowany prezesem zarządu i dyrektorem generalnym i pełnił tę funkcję do 1987 roku, kiedy to ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego.
Moore został prezesem Intela w 1997 roku i ustąpił w 2006 roku.
„Ci, którzy spotkali Gordona i pracowali z nim, na zawsze pozostaną pod wrażeniem jego mądrości, pokory i hojności” – powiedział w oświadczeniu prezes fundacji Harvey Feinberg. „Chociaż nigdy nie zamierzał stać się powszechnie znanym nazwiskiem, wizja Gordona i dzieło jego życia umożliwiły przełomowe wynalazki i rozwój technologiczny, które kształtują nasze codzienne życie. Jednak te historyczne osiągnięcia to tylko część jego spuścizny”.
Pat Kelsinger, dyrektor generalny firmy Intel, powiedział: „Gordon Moore zdefiniował branżę technologiczną swoją wnikliwością i wizją. Odegrał kluczową rolę w uwolnieniu mocy tranzystorów i zainspirował technologów oraz przedsiębiorców przez dziesięciolecia”.
Przed założeniem Intela, Moore i Noyce byli zaangażowani w tworzenie Fairchild Semiconductor, gdzie odegrali kluczową rolę we wczesnej komercyjnej produkcji szeroko rozpowszechnionych tranzystorów krzemowych, a później w pierwszych na świecie komercyjnie opłacalnych układach scalonych.
„Świat stracił wielkiego człowieka w postaci Gordona Moore’a, jednego z założycieli Doliny Krzemowej i prawdziwego wizjonera, który utorował drogę rewolucji technologicznej” – napisał na Twitterze dyrektor generalny Apple Tim Cook. „Wszyscy, którzy poszli za nim, jesteśmy mu winni dług wdzięczności. Niech spoczywa w pokoju”.
Wraz ze swoją żoną, Betty Irene Whittaker, z którą był od 72 lat, założył Fundację Gordona i Betty Moore, która, według fundacji, przekazała ponad 5,1 miliarda dolarów od jej powstania w 2000 roku.
Moore otrzymał Narodowy Medal Technologii od prezydenta George’a HW Busha w 1990 r. I Prezydencki Medal Technologii od prezydenta George’a W. Busha w 2002 r.
Oprócz żony Moore pozostawił synów, Kennetha i Stevena oraz czworo wnucząt.
„Totalna praktyka zombie. Nieprzepraszający analityk. Webman. Typowy fanatyk piwa. Introwertyk. Pisarz”.