Francuski Macron omija parlament, by uchwalić reformę emerytalną

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron skorzystał w czwartek ze specjalnych uprawnień konstytucyjnych.
  • Remont emerytur wywołał powszechne protesty i strajki w całej Francji.
  • Premier Elisabeth Bourne zapowiedziała w Zgromadzeniu, że rząd powołuje się na art. 49 ust. 3 francuskiej konstytucji.

Członkowie parlamentu z lewicowej koalicji NUPES (Nowe Środowisko Ludowe i Unia Społeczna) trzymają sztandary podczas przemówienia premier Francji Elisabeth Bourne (C) podczas sesji na temat emerytur rządowych, aby potwierdzić przeforsowanie przez rząd ustawy emerytalnej bez parlamentu głosować. Reforma w Dolnym Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu 16 marca 2023 r.

Alaina Jogaarda | AFP | Dobre zdjęcia

Prezydent Francji Emmanuel Macron skorzystał w czwartek ze specjalnych uprawnień konstytucyjnych, aby uzyskać plan podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat w niższej izbie parlamentu.

Remont emerytur wywołał powszechne protesty i strajki w całej Francji, czyniąc z tej kwestii jedną z najbardziej kontrowersyjnych w Europie.

Plany zostały przyjęte we francuskim Senacie w czwartek rano, ale nadal miały zostać poddane pod głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym (izbie niższej), gdzie zatwierdzenie nie jest gwarantowane.

Zamiast tego premier Elisabeth Bourne zapowiedziała na zgromadzeniu, że rząd powołuje się na artykuł 49.3 francuskiej konstytucji.

Ustawodawcy sprzeciwiający się reformom krzyczeli i skandowali „rezygnacja”, gdy przemawiał, donosi Reuters. W pewnym momencie posiedzenie zostało przerwane na dwie minuty, gdy politycy tak głośno odśpiewali hymn narodowy.

Partia Odrodzenia Macrona przekonuje, że reforma systemu emerytalnego powinna trwać w przyszłości. Według francuskiej rady doradczej ds. emerytur w latach 2022-2032 co roku będzie brakować 10 miliardów euro (10,73 miliarda dolarów).

Jednak sondaże rekomendacje Większość społeczeństwa poparła akcję protestacyjną przeciwko zmianom, które wymagałyby od pracowników 43 lat składek na system, aby otrzymać pełną emeryturę.

Strajki trwają od początku roku i nasiliły się w ubiegłym tygodniu, dotykając transport, szkoły, rafinerie ropy naftowej, pracowników miejskich i nie tylko. Posunięcie to pozostawiło części Paryża zaśmiecone gruzem.

READ  Eagles wracają do Super Bowl, gdy 49ers się psują

Pojemniki na odpady z gospodarstw domowych i kosze na śmieci nadal piętrzą się na chodnikach paryskich ulic 14 marca 2023 r., gdy śmieciarze strajkują przeciwko ustawie reformy emerytalnej rządu francuskiego 6 marca 2023 r.

NoorZdjęcie | NoorZdjęcie | Dobre zdjęcia

To ważna wiadomość. Sprawdź aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *