Jak zobaczyć nową „zieloną” kometę

Nowo odkryta kometa ZTF jest najbliższą Ziemi widoczną gołym okiem od 50 000 lat i trafia na pierwsze strony gazet. Niektórzy nazywają ją „niezwykle rzadką” i „jasnozieloną” kometą, ale czy spełnia oczekiwania? wyjaśniamy.

Fakty dotyczące komety ZTF

Kometa ZTF została odkryta 2 marca 2022 roku przez automatyczną kamerę przymocowaną do teleskopu o nazwie Zwicky Transient Facility (ZTF). Obserwatorium Palomar W południowej Kalifornii. ZTF skanuje całe północne niebo co dwa dni i rejestruje setki tysięcy gwiazd i konstelacji w jednym ujęciu. Za pomocą tego instrumentu odkryto wiele komet. Najnowszy, w skrócie C/2022 E3 (ZTF), jest wymieniony jako Comet ZTF.

Dlaczego jest rzadki?

Kometa ZTF przebyła 2,8 biliona mil i zbliży się do Ziemi najbliżej za 50 000 lat 1 lutego 2023 r. Obliczenia orbitalne sugerują, że kometa ZTF nie może powrócić.

Co sprawia, że ​​ZTF jest zieloną kometą?

Zielony kolor może być spowodowany cząsteczką składającą się z dwóch połączonych ze sobą atomów węgla dikarbon. Ten niezwykły proces chemiczny ogranicza się głównie do głowy, a nie do ogona. Jeśli spojrzysz na kometę ZTF, ten zielonkawy odcień jest bardzo słaby (jeśli jest widoczny). Pojawienie się zielonych komet z powodu diwęglanu jest bardzo niezwykłe.

Ostatnie zdjęcia pokazują, że głowa (śpiączka) jest wyraźnie zielona i poprzecinana imponująco długą, cienką rumianą plamą (ogon). Ale to właśnie widzi aparat z długim czasem naświetlania. Gołym okiem odcień jest znacznie mniej zielony.

Kiedy i gdzie zobaczyć Kometa ZTF

Od końca stycznia do początku lutego ZTF staje się wystarczająco jasny, aby można go było zobaczyć gołym okiem. Użyj niezawodnej mapy gwiezdnej, aby śledzić nocne zmiany pozycji względem gwiazd tła i konstelacji. Oto daty i przybliżone lokalizacje.

12-14 stycznia

Zobacz gwiazdozbiór Corona Borealis przed wschodem słońca.

READ  Giełda dzisiaj: aktualizacja na żywo

14-20 stycznia

Zobacz konstelację Bootes przed wschodem słońca.

21 stycznia

Kometa jest widoczna na nocnym niebie (wcześniej widoczna była tylko wczesnym rankiem). Spójrz na północ, w górę i na lewo od Wielkiego Wozu.

Lokalizacje komet ZTF, dzięki uprzejmości projektu MISAO.

22-25 stycznia

Przyjrzyj się bliżej konstelacji Draco (Smok).

26-27 stycznia

Spójrz kilka stopni na wschód od miski Małego Wozu. Wieczorem 27-go dwie zewnętrzne gwiazdy w misce Małych Niedźwiedzic będą około trzech stopni w prawym górnym rogu jasnej pomarańczowej gochapy.

29-30 stycznia

Spójrz w kierunku Polaris.

1 lutego

Przyjrzyj się bliżej konstelacji Camelopardalis.

5 lutego

Spójrz w kierunku wspaniałej żółto-białej gwiazdy Capella (z gwiazdozbioru Bliźniąt).

6 lutego

Spójrz bezpośrednio w górę o 20:00 czasu lokalnego, w trójkącie znanym jako system gwiezdny „Dzieci” w Woźnicy.

10 lutego

Spójrz dwa stopnie w lewą górną część Marsa.

Uwaga: jeśli mieszkasz w dużym mieście lub na przedmieściach, zobaczenie tej komety będzie trudne, jeśli nie niemożliwe. Nawet dla osób obdarzonych ciemnym i rozgwieżdżonym niebem znalezienie ZTF może być wyzwaniem.

Oglądaj kometę ZTF na żywo:

Nie ma to jak zobaczyć przestrzeń na własne oczy, ale jeśli mieszkasz w obszarze o dużym zanieczyszczeniu światłem, oto widok dla Ciebie. (Nie wygląda jak zielona kometa, prawda?)

Więcej informacji na temat przeglądania ZTF

Jeśli chodzi o ogony, komety mogą wydzielać dwa rodzaje pyłu i gazu. Warkocze pyłowe są znacznie jaśniejsze i przyjemniejsze dla oka niż warkocze gazowe, ponieważ pył skuteczniej odbija światło słoneczne. Najbardziej spektakularne komety są pyłowe i mogą wytwarzać długie, jasne warkocze, które tworzą spektakularne i imponujące niebiańskie widowiska.

Z drugiej strony ogony gazowe wydają się znacznie słabsze i świecą na niebiesko. Gaz jest aktywowany przez promienie ultrafioletowe słońca, dzięki czemu ogon świeci w taki sam sposób, w jaki czarne światło powoduje świecenie fosforyzującej farby. Niestety, warkocze gazowe wytwarzane przez większość komet wydają się długie, cienkie i bardzo słabe; Imponujące na zdjęciach, ale wizualnie brakuje. To właśnie obserwujemy teraz w przypadku ZTF.

READ  Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Wreszcie, kiedy ZTF jest najjaśniejszy pod koniec stycznia i na początku lutego, musi konkurować z innym obiektem niebieskim: Księżycem. W tym samym czasie Księżyc będzie bliski pełni (Th Pełnia śnieżnego księżyca 5 lutego). Księżyc w pełni płonący na nocnym niebie jak gigantyczny reflektor jeszcze bardziej utrudni próbę dostrzeżenia stosunkowo słabego i rozproszonego obiektu, takiego jak kometa ZTF.

Inne widoczne komety

Dzisiejszej nocy na niebie można zobaczyć prawie tuzin komet. Jednak większość z nich jest widoczna tylko przez średnio duże teleskopy. Będziesz potrzebował dobrego atlasu gwiazd i dokładnych współrzędnych, aby wiedzieć, gdzie skierować swój instrument, aby zobaczyć którekolwiek z nich. Większość amatorów nazywa takie komety „przyćmionymi rozmyciami”, ponieważ tak pięknie wyglądają przez powieki: słaba, rozmyta plama światła. Nazywa się je „zwykłymi kometami”.

Co jakiś czas, może dwa lub trzy razy na 15 lub 20 lat, pojawia się jasna lub „duża kometa”. To są typy, które nas ekscytują, z lornetką lub bez lornetki – wystarczy wyjść na zewnątrz, spojrzeć w górę i wykrzyknąć: „O, spójrz! To!” Takie komety są zwykle większe niż przeciętne. Większość z nich ma rdzeń lub rdzeń mniejszy niż dwie lub trzy mile. Ale są też inne, które są wielokrotnie większe.

Ogólna zasada jest taka, że ​​im bliżej Słońca znajduje się kometa, tym staje się jaśniejsza. Większe, które przelatują bliżej niż odległość Ziemi od Słońca (92,9 miliona mil) są znacznie jaśniejsze. Dobrymi przykładami są kometa Hale-Pop wiosną 1997 roku i kometa NEOWISE (odkryta przez automatyczny teleskop kosmiczny) latem 2020 roku.

Do jakiej kategorii należy ZTF? Pod wieloma względami jest to bardzo powszechna kometa, ale w porównaniu z innymi słabymi niejasnościami ZTF jest bardzo jasny.

READ  Rosja przejmuje kontrolę nad projektem gazowym na Sachalinie, podnosząc udziały z Zachodem

Komety, asteroidy i meteory – różnica między nimi

Styczniowy przewodnik po nocnym niebie

Dołącz do dyskusji

Czy będziecie obserwować niebo w poszukiwaniu „zielonej” komety ZTF?

Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Przyjazny do druku, PDF i e-mail



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *