Reklama     +48 22 620 92 04 
www.autotransport.plRosja przywróciła konwencję TIR
Transport drogowy

Rosja przywróciła konwencję TIR

24 czerwca 2015 r.   |  MM

Rosja przywróciła w pełnym zakresie funkcjonowanie na swoim terytorium konwencji celnej o międzynarodowych przewozach drogowych z zastosowaniem karnetów TIR.


Warning: getimagesize(http://www.pgt.pl/img_ar/) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /_art.php on line 110

Według rosyjskiego dziennika „Kommiersant” decyzja zapadła w związku z problemami, jakie dotknęły przepływ towarów wewnątrz Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), a przede wszystkim - dla Kazachstanu. Władze tego państwa przekazały Moskwie, że działania rosyjskiej Federalnej Służby Celnej (FTS), która od dwóch lat ograniczała stosowanie karnetów TIR na terytorium Federacji Rosyjskiej, zagrażają projektowi EUG. Ładunki przewożone bowiem tranzytem z Europy do Kazachstanu należało odprawiać i opłacać dwukrotnie: przed granicą Unii Europejskiej z FR z wykorzystaniem karnetów TIR, a na terytorium Rosji - przez wewnętrzny system poręczeń. Przewoźnicy z Kazachstanu wyliczyli, że oprócz cennego czasu na granicy na każdym kursie do Europy tracili 500-600 dol. Swoje roczne straty oszacowali na 100 mln dol. Decyzja o przywróceniu konwencji weszła w życie 13 czerwca.

W ostatnim wydaniu PGT 06-09/2020 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl