Reklama     +48 22 620 92 04 
www.autotransport.plRopa PGNiG sprawdza się w rafinerii LOTOSU
Transport drogowy

Ropa PGNiG sprawdza się w rafinerii LOTOSU

27 maja 2015 r.   |  JK

W tym roku rafineria LOTOSU w Gdańsku wzbogaciła się o kolejne źródło dostaw ropy naftowej. Chodzi o surowiec wydobywany w kopalni gazu ziemnego i ropy naftowej Lubiatów zarządzanej przez PGNiG. Wcześniej ropa do gdańskiej rafinerii trafiała rurociągiem Przyjaźń oraz drogą morską przez Naftoport. Teraz surowiec dostarczany jest również cysternami kolejowymi. Przewozy realizuje spółka LOTOS Kolej, jeden z największych przewoźników towarowych w Polsce.


Warning: getimagesize(http://www.pgt.pl/img_ar/) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /_art.php on line 110

Pierwsze miesiące przerobu potwierdzają, że walory ropy z PGNiG to przede wszystkim niska zawartość siarki oraz duża ilość lekkich frakcji benzynowych.

– Ropa ta pochodzi z polskich kopalń i cieszę się, że nasz partner – PGNiG – rozwija krajowe wydobycie i zaopatruje nas w lekką, wysokiej jakości niskosiarkową ropę, którą przerabiamy wraz z innymi gatunkami surowca, maksymalizując i optymalizując naszą produkcję – mówi Marek Sokołowski, wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A.

– Wydobycie ropy naftowej w PGNiG od wielu lat pozostaje ważnym obszarem działalności spółki. Cieszymy się, że w obszarze handlu ropą pozyskaliśmy tak znaczącego klienta, jakim jest Grupa LOTOS oraz że surowiec przez nas produkowany jest przerabiany na instalacji rafinerii w Gdańsku – mówi Bartłomiej Korzeniewski, dyrektor Oddziału Obrotu Hurtowego PGNiG SA.

W 2013 r. LOTOS i PGNiG podpisały 5-letnią umowę na dostawy ropy z krajowych kopalń PGNiG. Większość surowca dostarczanego z PGNiG do rafinerii w Gdańsku pochodzi z największej w kraju kopalni Lubiatów. Dostawy surowca dla Grupy LOTOS będą realizowane w latach 2015 – 2019 z możliwością przedłużenia umowy na czas nieoznaczony. Jednorazowo PGNiG dostarcza ok. 1,5 tys. ton, a zakontraktowana ilość ropy pozwala na organizację nadań kolejowych co drugi dzień. Jej odbiór i przerób w Gdańsku umożliwia specjalny terminal do rozładunku o wydajności 0,5 mln t/r. Zgodnie z umową rocznie do Grupy LOTOS ma trafiać ok. 275 tys. ton ropy naftowej.

Surowiec z bocznic oddziału PGNiG w Zielonej Górze transportuje do Gdańska spółka LOTOS Kolej. To nie jedyna forma współpracy tego przewoźnika z PGNiG. Kolejowa spółka LOTOSU przejęła kompleksową obsługę manewrową bocznic PGNiG w Barnówku (woj. zachodniopomorskie) i Wierzbnie (woj. lubuskie). Przewozi też siarkę wydobywaną w kopalni Lubiatów do zakładu Grupy Azoty w Policach.

W ostatnim wydaniu PGT 06-09/2020 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl