www.autotransport.plNIK skontrolował TDT
Transport drogowy

NIK skontrolował TDT

13 maja 2016 r.   |  MM

Najwyższa Izba Kontroli zbadała działalność centrali Transportowego Dozoru Technicznego oraz wszystkich jego siedmiu oddziałów terenowych. W ocenie urzędników TDT był dobrze przygotowany do wykonywania zadań inspekcyjnych, czyli do badania urządzeń technicznych w czasie ich eksploatacji.


Warning: getimagesize(http://www.pgt.pl/img_ar/) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /_art.php on line 110

Stwierdzono jednak, że organizacja nie wykorzystywała w pełni posiadanego potencjału. W okresie objętym kontrolą, w latach 2012-2015 (I półrocze), TDT nie monitorował ważności decyzji zezwalających na eksploatację urządzeń zarejestrowanych w ewidencji, które nie były zgłoszone do badań przez użytkowników.

Dlatego część z nich, pozostających poza dozorem, mogła być nielegalnie użytkowana i stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. TDT nie pozyskiwał też dostępu do bieżących informacji o statusie urządzeń znajdujących się w ewidencji. Spośród znajdujących się w niej 262 tys. urządzeń, ponad 37 tys. (14%) nie posiadało ważnych badań technicznych i decyzji zezwalających na eksploatację.

W ostatnim wydaniu PGT 27-30/2019 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl