www.autotransport.plAutobusy elektryczne dla Krakowa
Autobusy elektryczne dla Krakowa
Pojazdy polskiej firmy w kolejnym mieście
10 listopada 2015 r.   |  AS

Kraków pozazdrościł innym polskim miastom i postanowił włączyć do swojego taboru elektryczne autobusy. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. podpisało z przedstawicielami firmy Solaris umowę na dostawę czterech takich pojazdów. Będą to modele Urbino 8,9 LE electric.


Solaris Urbino 8,9 LE electric / Fot. Ireneusz Michał Hyra

Wprawdzie w ogłoszonym w kwietniu przetargu wzięło udział kilka firm, ale oferta polskiego producenta za 7,6 mln była najatrakcyjniejsza dla krakowskiego MPK.

Nowość w Krakowie. Solarisy Urbino 8,9 LE electric to przyjazne środowisku i bardzo ciche pojazdy. Zostaną wyposażone w baterie litowe o pojemności 80 kWh. Będzie można je uzupełniać energią elektryczną na dwa sposoby: z ładowarek typu plug-in o mocy 20 kW zlokalizowanych w zajezdni lub za pośrednictwem pantografu.

Specjalna stacja ładowania wykorzystująca zasilanie z trakcji tramwajowej będzie zainstalowana przy ulicy Pawiej. Pojazdy mają długość niemal 9 m i mogą zabrać do 29 pasażerów. Wyposażone są w czteropolowe silniki asynchroniczne o mocy maksymalnej 120 kW i maksymalnym momencie obrotowym 1400 Nm. .

Coraz popularniejsze. Decyzja o zakupie autobusów elektrycznych wynika z troski o środowisko i czyste powietrze. Zależy nam także na jak najwyższym komforcie pasażerów korzystających z krakowskiej komunikacji miejskiej – podkreślał Rafał Świerczyński, prezes MPK S.A. w Krakowie.

Inwestycje w niskoemisyjny tabor transportu publicznego wydają się nieodwracalnym trendem we współczesnych metropoliach. Myślę, że szczególnie w Krakowie pasażerowie MPK docenią to, że dostarczone autobusy elektryczne są całkowicie bezemisyjne i bardzo ciche. W nadchodzących latach staną się one coraz bardziej popularnym środkiem transportu, szczególnie w ścisłych centrach miast – powiedział obecny przy podpisaniu umowy Wiesław Cieśla, pełnomocnik prezesa zarządu firmy Solaris.

Elektrycznie w całym kraju. Cztery nowe autobusy elektryczne wyjadą na krakowskie trasy w lipcu przyszłego roku i będą kursować do ścisłego centrum miasta.

Warto przy okazji przypomnieć, że w niedalekiej okolicy stolicy Małopolski, w Jaworznie, jeździ już od maja Solaris Urbino 12 Electric, wyposażony m.in. w system informacji pasażerskiej, biletomat, Wi-Fi i ładowarki USB dostępne dla wszystkich pasażerów. Boom na elektryczne autobusy w całym kraju trwa w najlepsze, chociaż niewątpliwie konkurencją dla nich są np. niskoemisyjne pojazdy na gaz.« powrót
W ostatnim wydaniu PGT 44-45/2018 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Auto Transport - Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Marconich 3/7, 02-954 Warszawa
Tel.: +48-22-620 92 14
KRS: 45946 , Regon: 010269289 , NIP: 526-00-10-038 , Kapitał zakładowy: 100.000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus